Във времената на протести по нашите улици, а и в съседна Турция, едва ли някой обърна внимание на групите протестиращи в другия край на света.
В момента в Бразилия се провежда турнира за Купата на конфедерациите. Футболната стойност на турнира е съмнителна, но ФИФА успя да го наложи в своя календар през годините, като вид генерална репетиция за световните първенства и най-вече, като допълнителен генератор на печалби за ненаситната световна футболна върхушка. В тази връзка, сега пред стадионите на страната на кафето, където се провежда турнира, постоянно има протести и репресии на полицията. Демонстрациите са насочени срещу бразилското правителство и милиардните инвестиции в мащабните спортни събития в следващите години, които ще се проведат на бразилска земя. Става дума за Световното първенство по футбол през 2014 година и Олимпийските игри през 2016 година.
„Искаме пари за болници и образование, а не инвестиции в спортни обекти” – това пишеше на плакатите на протестиращите.
В Рио де Жанейро имаше и друг мирен протест. Той бе насочен срещу насилственото изселване на хора във връзка със строежа на спортни обекти, както и с един друг проблем - строежът на големия язовир край Бело Монте (или Бело Монж, както е правилно да се изговаря). Този строеж, който бе започнат в разрез със залегнали в конституцията на страната забрани за подобни грандомански начинания на територията на защитените зони и резервати край река Амазонка, ще доведе до изселването на близо 25 000 души, които са членове на индигените – племена, живеещи по поречието на реката от векове. Щетите, които ще бъдат нанесени на природата и на климата в глобален мащаб, също са неизмерими. Но това е неудобна дискусия за госпожа Дилма Русеф и воденото от нея правителство, което си гони икономическия ръст от над 7-8 процента за следващите години. А след Световното по футбол предстоят и Олимпийски игри.
Някой ще каже, че това няма нищо общо с футбола.
Насилието срещу хора и полицейските репресии срещу протестиращите пред стадионите обаче имат. За да се проведат срещите от турнира за Купата на конфедерациите, бразилската полиция е осигурила масирани полицейски подразделения. Ангажирани са около 10 000 души за осигуряване на реда и спокойствието на провеждащите се мачове и за разпръсването на демонстрантите. Да живее футболът и масивните печалби на ФИФА. На всяко Световно те надвишават границите на милиард долара. Така ще е и догодина. Нищо, че в ЮАР построените стадиони през 2010-а вече се рушат. Времето за печалби там е забравено, а на следващото световно първенство националният тим на ЮАР няма да участва. Така ползата от провеждането на големия футболен форум за страната край Носа на добрата надежда липсва. Надеждата също. За такива последствия сега май си дават сметка и бразилците.
Оставяме настрана факта, че половината стадиони, на които ще се играят мачовете през 2014 година, още не са готови. Стадиона в Ресифе, на който се играе сега , представлява една строителна площадка, която временно е пригодена за футболни мачове. Великият в своята история стадион „Маракана” пък е едно кичозно съоръжение с цветни седалчици и ВИП ложи, които ще осигурят печалбите на ФИФА догодина, а после...
За преустройството на стадиона беше бутнато огромното гето „Метро”, за да се използва земята за паркинги. За съдбата на разселените от там бедняци никой не говори. Преобладаващата част от тях са настанени в социални жилища. Това е отговорът, но ако се направят проверки, общинските власти предпочитат да говорят за бъдещите си планове, а не за настоящите резултати от предишни техни начинания. Ясно е, че след реконструкцията този стадион, на който легендарният Пеле е вкарал своя гол номер 1000, е загубил душата си и представлява един лъскав мол за баровци, където достъпът на простосмъртни е силно ограничен поради слабите им финансови възможности. За преустройството на „Маракана” по официални данни са хвърлени над 425 милиона евро. Като свърши Световното , после какво? Кой ще може да си купува скъпи билети за мачовете на такъв стадион? А билетите винаги ще се скъпи, това е ясно, защото направените инвестиции ще трябва да се избиват поне частично... Естествено, това ще трябва да става на гърба на запалянковците. Тогава обаче, кликата от ФИФА ще си е заминала и ще брои парите си, може би край Женевското езеро....
На откриването на турнира сега на стадион „Насионал”, преди мача на Бразилия, феновете мощно освиркаха Сеп Блатер и го принудиха да претупа речта си. Догодина на откриването на Световното май ще е по-добре да говори Пеле, за да се избегнат подобни скандирания по адрес на Блатер. Той самият изглежда притеснен по отношение на безбройните неуредици в организационен план, макар деликатно да се мъчи да замазва нещата. Ясно е, че него го интересуват само печалбите на ФИФА, които са гарантирани. Дори търговията с бира, в радиус от километър около стадионите, догодина ще бъде изцяло под контрола на ФИФА и в полза на нейните спонсори. Ако обаче се заговори за голямата престъпност в Бразилия, всички започват да изразяват съмнения, че ситуацията ще може да бъде овладяна. Естествено, ще трябва да се види какво ще се случи в тези дни около турнира на Конфедерациите.
На хората сега им остава само да протестират. Бразилският национал Данте поне направи едно изказване в тяхна защита. Той каза: „В нашата страна разликите са огромни. Едни са много богати, но повечето нямат нищо. Протестите са техният шанс поне да кажат какво мислят.”
Във времената на протести по цял свят, май няма кой да ги чуе.
Да живее цар футбол!
Автор: Георги ПОПВАСИЛЕВ