Модата винаги е била част от живота й, родена е с нея, както казва самата тя. Дори детските й спомени са свързани с дрехите, мечтите й също. Тях реализира смело, дръзко и без чувство на страх. Моделите й вдъхват увереност у много жени, а една рокля, съчетана с усмивка, може да направи чудеса.
В „Жените на България“ ви срещам с Вяра Бориславова, която обича да шие, прави го от дете и умее да дава живот на дрехите си, като ги продава успешно.
Тя е собственик и управител на MUSE SHOP, майка на 7-годишния Самуил и не случайно ми отне няколко месеца време, за да я уговоря за интервю. Освен бизнеса и творчеството в ателието, Вяра е започнала трескава подготовка за модното ревю „Срещу течението“.
Голямото събитие ще се състои на 9 септември във Видин, по устието на река Дунав, а дотогава тя и екипът й трябва да ушият 100 рокли, с които да дефилират дамите от региона. Това е един от най-амбициозните проекти на Вяра в кариерата й на моден дизайнер, с който дори ще кандидатства за Книгата на рекордите на Гинес.
Талантливата дизайнерка е родена в града, разположен на брега на Дунава, израснала е в Държавния куклен театър, където баща й прави кукли и може би времето, прекарано там, отключва страстта й към изкуството. Детството й преминава зад кулисите, където е обличала куклите, а на по-късен етап е шиела дрехи и за съученичките си.
„Бях на 14, когато майка ми замина за Италия и аз имах цялата свобода на света за облеклото си. Ходех с копринени ризи и обувки на ток, в които слагах памук, защото ми бяха големи. Трябваше да бъда артистична винаги“, разказва Вяра, която можем да видим облечена с две рокли една върху друга, но не и с панталон. В гардероба й, например, има един чифт дънки и ако някога ги сложи, това е сигурен знак, че нещо не е наред.
Моделите носят почерка й - тюл, цветя, сантимент и много пъстрота. Някои от дизайните имат детайли от театралното изкуство, което е голямата й страст. Завършила е дори сценография, а също и икономика, за да развива силния бизнес нюх, който отключва в гимназията.
„За мен е важно дрехите, които шия, да не остават по закачалки и гардероби“, казва Вяра. Затова и създава MUSE SHOP.
Студиото е поредното стъпало за нея, въпреки че го отваря в несигурни години. Тя е имала и други ателиета във времето, но пътят й започва, като носи авторските си модели по магазините.
„Помня, че беше период на криза, но когато видях свободното пространство, знаех, че това е моето място. Обадих се и така започна всичко“, спомня си дизайнерката, която е изключително смела в решенията си, но това не бива да ни изненадва.
„Ходя срещу течението непрекъснато. Понякога се уморявам, събуждам се, казвам си, че ще имам нормален ден, но отново тръгвам срещу него“, казва Вяра.
Да превърнеш най-голямата си страст в бизнес не е лесен ход. В нейния бранш това означава да започнеш да шиеш дрехите, които се търсят, и ако се поддадеш на тенденциите, можеш да загубиш авторската си уникалност. Вяра също е имала такъв момент, но той е бил сравнително кратък.
„Избрах да заложа на себе си и на стила си, за да не се изгубя“, споделя тя, а увереността й идва, когато вижда моделите си върху жените, които ги носят.
Не крие, че преживяла дълъг период на творчески застой и за да се върне към себе си, решава да се провокира с нетрадиционното дефиле през септември. Много усилия, енергия, а и вяра влага основателката на MUSE SHOP в събитието в родния край. Най-ценното в проекта обаче е посланието й към всички нас – ако нещо в живота не ни харесва, да се опитаме да го променим, да плуваме смело срещу течението, току-виж открием смисъла.