Първото, което чух за нея, беше, че е най-успялата българка в интериорния дизайн. Така ми представиха Ирина Владимирова, по-известна като Ирина Влади.
Запознахме се лично на снимките за „Жените на България“, които направихме в деня, в който се прибра в България. Ирина умело организира плановете и ангажиментите си между Лондон и София и от работата с нея разбрахме защо е толкова успешна.
Тя е естествена и по усмивката й, а също и по поведението й, личи, че е щастлива, спокойна и удовлетворена от живота си жена. Ирина ни допусна и близо до себе си, като ни покани в дома си. Талантът се криеше във всеки детайл – в картините, в книгите, в цветовете, светлината и начина, по който влиза през прозорците. Интериорът ни разказа твърде много за нея. Домът й издаде, че е с интересна, пъстра, но и балансирана същност.
Различна е тази Ирина…с лична история като от филмите, поднесена едновременно сериозно, но и малко по детски, особено когато се връща към най-милите си моменти. Спомня си прекрасно деня, в който е решила, че ще се занимава с интериорен дизайн.
Била е само на 14, когато отива на ученическа екскурзия в Париж. В разходката е било включено и посещение на къщата на известния френски скулптор Огюст Роден.
„Не знаех дори, че има професия интериорен дизайнер, но помня една от стаите на къщата, която гледаше към двор с дръвчета и рози в различни цветове. Имаше картини, скулптори, светлината се промъкваше романтично и цялостното усещане беше толкова нереалистични, че се замислих колко искам да създавам същата красота след време“, разказва Ирина.
Когато майка й разбира за намеренията й към интериорния дизайн, първо се ядосва, но на следващия ден казва, че й е превела пари, за да замине за Флоренция. Ирина събужда любовта към изкуството и дизайна в Париж, учила е във Florence Design Academy – Флоренция, Италия, а професионалният й път започва в дизайнерска къща 1508 London.
Имало е период, в който е работила и като модел, защото е била привлечена от този свят. За кратко дори е искала да бъде моден дизайнер, но животът я води към интериора.
„Ако трябва да върна времето назад и съм изправена отново пред избор, ще избера интериорният дизайн, без никакво съмнение“, казва Влади.
Днес тя може да се похвали, че е творила във всичките направления на интериорния дизайн, но винаги е готова да надскочи собствените си представи, познания и граници. Отворена е към всякакви идеи, създава различни стилове и трудно може да бъде изненадана.
Ирина е дизайн директор на лондонското студио Taylor Howes, което е сред най-луксозните в града и в портфолиото си от клиенти има известни личности и кралски фамилии.
„Тази роля беше неочаквана за мен. Дадоха ми свобода да развивам своя собствена визия за дизайна, което е изключително за тези среди“, споделя Влади.
Стилът на Ирина е семпъл, но необичаен. Старае се да вкарва детайли, които да се допълват взаимно, макар и да се отличават. Тайната се крие в постигането на хармония, но споделя, че работата й е силно повлияна от японската култура. Усещаме я в дома й – в цвета на естественото дърво, който присъства в големи пропорции, в меките нюанси, но и в контраста.
„Всичко трябва да бъде спокойно и опростено. Това е моят начин да намеря баланса – слагам прост до сложен елемент, старинен до съвременен – да си го представим като модерна еклектика“, казва дизайнерката, която никога не разкрива как ще изглежда проектът й.
Когато работи с клиенти, разказва за начина, по който ще се почувстват, защото те реагират на спомени или представи.
„Презентирам емоциите, които ще изпитат в дадено пространство. Това е важно за мен“, споделя Ирина, която, също като японците, вярва, че моментът може да се повтори във времето, но никога не може да бъде един и същ.
Интериорната дизайнерка говори открито за проектите си и не крие, че пред нея стои ново предизвикателство – да открие собствено студио в София в сътрудничество с лондонското ателие.
„Знаех, че развитието ми навън ще даде тласък на кариерата ми и знаех това преди да замина, но дълбоко в себе си исках да се върна у дома, да работя в родината си“, казва Влади.
Тя е на един изключително успешен етап в професионалния си път в Лондон, но вярва, че добрият дизайнер може да работи както в Рим, така и в Русе, без да си поставя сам граници.
Иначе пази детската си любов към Париж и до днес. Обича да се връща във френската столица и да преживява емоциите на града…от който започва всичко.