Тя е посланик на хубавото българско вино по целия свят. Това е част от професионалния ѝ път през последните близо 20 години. Цветелина е жената с твърда позиция, начело на „Катаржина Естейт“ – компанията, която продължава традицията от най-дълбока древност – да произвежда вино, чийто уникални качества да „разказват“ за България.
За да заеме позицията управляващ директор, тя минава през всички нива в компанията. Водена от амбиция, креативност и високия си професионализъм, Цветелина Николова развива успешно „Катаржина Естейт“ и я води към нови върхове в сферата на винопроизводството.
Вдъхновяващата ѝ история разказваме в „Жените на България“.
От скромното дете, израснало в Троян, днес Цветелина е уверената и целенасочена бизнесдама, разгърнала огромния си потенциал за успехи. Средното си образование завършва в ЕГ „Екзарх Йосиф I”, гр. Ловеч и е етап от живота ѝ, с който се гордее много. Като студентка в София учи политология на френски език, а през 2003 г. става част от компанията, в която работи и до днес.
Цветелина постига забележителни резултати като търговски представител и е само на 24, когато става търговски директор. На 29-годишна възраст вече е управител на цялата група и с екипа ѝ създават визията на компанията, която от 2006 г. съществува като „Катаржина Естейт“.
„Управлението върви с голяма отговорност. Промените се случват непрестанно и се налага да гася пожари всеки ден. Силната ръка е задължителна“, споделя Цветелина.
Тя не отлага и взимането на трудни решения. Земеделският сектор е тежък и за да ръководиш мъжки бизнес, какъвто е винопроизводството, нямаш особен избор, особено когато заемаш висока позиция.
„Знам как работи пазарът, познавам предизвикателствата в бранша, трябва обаче да следваме и тенденциите, да залагаме нови цели и ако работата не е удоволствие, трудно можеш да устоиш в бурята“, категорична е Цветелина.
За да бъде още по-запозната със спецификите във винопроизводството, тя решава да надгради опита си с международни квалификации. Цветелина завършва престижния институт International Organization of Vine and Wine (OIV) във Франция.
Тя е магистър на науките по винен мениджмънт и освен това завършва специалността „Мениджмънт в сектора на винопроизводството и лозарство“. Много широк поглед върху винения бранш придобива при професионалното си обучение в САЩ като част от програма към Калифорнийския университет.
„Лидерството е донякъде талант, но то се учи като всичко останало. Пътят ми в тази индустрия е дълъг, но практиката навън ми показва къде е България на винената карта на света и как може да се позиционира сред най-добрите страни производителки“, казва Цветелина.
България все още не заема челните места в сектора, но последните години, дори и пандемичните, говорят за положителната промяна, която е започнала и е свързана с имиджа и умението ни да се презентираме на международния пазар.
Затова и приоритетите ѝ като управляващ директор са в тази посока. Цветелина е автор и инициатор на различни проекти за родното вино. Неин приносът и в издаването на книгата за български вина и традиции „Wines of Bulgaria”.
„За да покажем какво имаме като качество, за да покажем и красотата на лозята, на винените региони с невероятна гледка и простор, трябва да развиваме и туризъм“, категорична е Цветелина.
България може да бъде предпочитана дестинация и заради виното, което предлага. С тази цел компанията инвестира в създаването на бутиков петзвезден хотел. Идеята я има от самото начало, но е реализирана в най-подходящото време – а именно, когато браншът у нас узрява за потенциала на винения туризъм.
„Не можеш да видиш ландшафт с 2938 декара лозя навсякъде“, казва Цветелина.
И това, в комбинация с добрия екип, отличните позиции, които има компанията на пазара, ѝ дават увереност, че можем да бъдем след първите пет най-добри винени дестинации в света. Все пак, имаме даденостите, а има и хора като Цветелина, които преследват целите си на всяка цена.