В понеделник в Мюнхен срещу президента на Байерн Ули Хьонес, започва процесът за укриването на данъци чрез сметки в швейцарски банки. Цяла Германия чака този процес, за да види дали и най-богатите могат да получат възмездие за греховете си и каква е силата на справедливата съдебна система.

И тук не става въпрос за доказване на вината, тъй като в случая на Хьонес има негово самопризнание за данъчните нарушения.

В немската юрисдикция се говори за термина ”самообвинение”. Тоест, ясно е, че Хьонес е виновен и въпросът е само какъв ще е размера на неговото наказание. Дали то ще бъде само парична глоба и няколко години условна присъда или ефективно влизане в затвора.

Точно това прави казусът толкова интересен. Всички чакат публичното прочитане на обвинителния акт, защото до тогава немската правосъдна система не позволява да се изнасят в публичното пространство данни за процеса, както и стратегията за това, в каква насока ще са насочени пледоариите на прокурорите и тримата защитници, с които Хьонес ще влезе в съдебната зала.

Най-важният въпрос ще е размерът на сумата, за която ще се търси отговорност от Хьонес. В немското правосъдие има указания на федералния върховен съд, че ако сумата надвишава размера от 1 000 000 млн. евро, затворът като наказание трябва да стане факт.

Има предположения, че сумата за която ще се търси отговорност от Хьонес надвишава 3 000 000 евро. Освен това направеното от Хьонес признание или както го нарекохме „самообвинение”, дава правото да се избегне влизането в затвора, само ако то е направено доброволно и в него няма неточности.

Предполата се обаче, че прокуратерата е намерила именно такива неточности, иначе защо бе правен обиск в къщата на Хьонес през март миналата година.

Освен това нарушенията направени от президента на Байерн са за доста дълъг период от време. Давността по тези случай в немското законодтелство е 10 години. Какви са сега сумите натрупани в периода, за който няма давност, това всички очакват да научат при четенето на обвинителният акт.

Има и контраобвинение на Хьонес срещу прокуратурата за изнасянето на данни свързани с неговия случай.

Тук е ясно, че Хьонес ще спечели, защото законът в Германия е ясен: При направено самопризнание случая трябва анонимно да приключи със споразумение и плащането на наложените глоби към хазната, но тогава не може да става и дума за затвор.

В този случай обаче нещата изпълзяха на бял свят през януари 2012 година и случаят Хьонес придоби невероятни размери на публичност. Предстои да видим как това ще се отрази на решенията, които ще взем съдът. И как този случай ще повлияе на цяла Германия, а защо не е на разнородните правосъдни системи в страните от Европейския съюз.

А тълпата естествено чака един от най-богатите и най-популярните хора в Германия да влезе в затвора и затова сеирът е гарантиран далеч извън границите на съдебната зала в Мюнхен.