Над един милион души се включиха в т. нар. "женски походи" във Вашингтон и редица градове по света, за да изпратят на президента на САЩ Доналд Тръмп категоричното послание, че правата на жените са човешки права, предаде АП, цитирана от БТА.

Над 600 протестни шествия бяха организирани по целия свят заедно с "Похода на жените" във Вашингтон, един ден след като Доналд Тръмп встъпи в длъжност като 45-ия президент на САЩ. Много от участничките носеха розови плетени шапки, а в походите се включиха и много мъже в знак на солидарност.

Във Вашингтон се събраха значително повече от очакваните 200 000 души, като гъстото множество от хора се разпростря на около миля (1,6 км) в центъра на столицата.

Видео: Аз, репортерът

Тълпи изпълниха метрото, а някои крайни станции връщаха пътници обратно, след като паркингите бяха запълнени, а платформите станаха претъпкани с хора, отбелязва Ройтерс.

Снимка: EPA

Сред говорителите на протеста бяха писателката феминистка Глория Щайнем и някои знаменитости, като актрисата Скарлет Йохансон и поп иконата Мадона. Държавният секретар при президента Барак Обама - Джон Кери, разходи кучето си покрай участниците в похода на Пенсилвания авеню. Начело на множеството бяха жени на мотоциклети, следвани от кмета Ерик Гарсети.

Сред събралите се във Вашингтон бяха още Джулия Робъртс, Шер, Алиша Кийс, Ема Уотсън и Патриша Аркет.
Официални представители заявиха, че участниците в протеста във Вашингтон наброяват вероятно над половин милион души.

Полицията в Лос Анджелис съобщи пред "Ел Ей таймс", че участниците в протеста там са около 500 000, съобщава „Ройтерс”.

Десетки хиляди изпълниха центъра на Манхатън в Ню Йорк и вървяха от централата на ООН до Пето авеню и Тръмп тауър, където се намират жилището и бизнес централата на Доналд Тръмп преди да се премести в Белия дом. Полицията не се ангажира с брой на участниците, отбелязва Ройтерс. Сред онези, които се събраха пред досегашния дом на Тръмп, бяха актрисите Хелън Мирън, Синтия Никсън и Упи Голдбърг, допълва АП.

Полицията в Чикаго съобщи, че между 125 000 и 150 000 души са се събрали в необичайно топлия за сезона ден в парка Грант - мястото, където Барак Обама организира митинг, след като спечели президентските избори през 2008 г. Сред говорителите на митинга бяха мюсюлмански лидери и активисти за правата на имигрантите и транссексуалните.

Властите затвориха достъпа до парка, след като той се препълни, а организаторите отмениха планираното шествие в центъра на града, заради мащабите на множеството. Някои хора въпреки това преминаха демонстративно по улиците в центъра на Чикаго.

Не е само срещу Тръмп

Българският журналист Симеон Гаспаров, който е бил на протеста в Чикаго, посочи в ефира на bTV, че събитието не е било насочено само срещу новия американски президент. "По-скоро това беше начин жените да изразят своите притеснения, недоволство, своя страх", обясни той.

По думите му в САЩ положението с правата на жените не се подобрява през годините. От 1980 г. до днес има 7-800% увеличение на броя на жените по затворите - най-често за дребни престъпления. Те имат деца, които растат зад решетките и освен това са потенциални жертви на трафик.

"Майчинството в САЩ е 3 седмици, това е може би единствената развита страна, която не дава на майките платено майчинство", отбеляза Гаспаров.

Кой колко преброи

Белият дом обвини медиите, че са намалили в репортажите си броят на гражданите, присъствали на официалната церемония по встъпване в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде „Ройтерс”.

В необичайно и остро изявление в събота през нощта говорителят на Белия дом Шон Спайсър критикува снимки, които показват големи празни пространства на алеята „Нешънъл Мол” пред президентството по време на церемонията в петък. Допълнителна „сол в раната” сипаха твърденията, че още първите мащабни протести срещу Доналд Тръмп са събрали повече хора от инагурацията на милиардера.

Снимка: EPA

"Това бе най-голямата публика станала някога свидетел на встъпването в длъжност", заяви Спайсър. "Тези опити да се подцени ентусиазма за церемонията са срамни и погрешни", посочи той.

Според властите във Вашингтон най-много хора - 1,8 милиона души, е събрала официалната церемония по встъпване в длъжност на Барак Обама през 2009 г. Метрото този петък до 11:00 часа е регистрирала 193 000 влизания в сравнение с 513 000 при встъпването в длъжност на Барак Обама през 2009 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement