Близо 13 000 сирийци са умрели вследствие на мъчения в затворите на режима на Башар Асад от избухването на конфликта в Сирия преди четири години, обяви в петък Сирийският център за наблюдение на човешките права (СЦНЧП), цитиран от АФП.
Организацията има доказателства за смъртта на 12 751 души в резултат на изтезания от началото на сирийския бунт, включително 108 деца, посочи организацията, която разполага с широка мрежа цивилни, медицински и военни източници из цяла Сирия.
Това число не включва 20-те хиляди души, които се водят изчезнали в затворите на режима. „Близките на някои от тези мъченици са били принудени да подпишат декларация, че жертвите са били убити от бунтовниците, които от четири години се борят да съборят режима”, посочва НПО-то.
От началото на бунта срещу режима на 15 март 2011 г., прераснал по-късно в кървава гражданска война, в затворите и централите на страховитите сирийски тайни служби са били хвърлени над 200 000 души. Сред тях има много политически опоненти на режима и правозащитници.
В началото на петата година от началото на кървавия конфликт в Сирия в централата на ООН в Ню Йорк са разположени серия от снимки на бивш полицейски фотограф на режима, документирал бруталните изтезания в затворите в Сирия. Изложбата включва близо 30 от общо 55 000 снимки на автора и е организирана от Великобритания, Франция, Катар, Саудитска Арабия, Турция и Съединените щати.
Фотографиите показват изтезания като изваждане на очи, удушаване, продължително гладуване. Прокурори, занимавали се с военни престъпления, наричат снимките „ясни доказателства” за системни изтезания и масови убийства по време на войната.
Авторът е наречен с кодовото име „Цезар”. Фотографиите му са изнесени тайно от Сирия между 2011 г. и 2013 г. Той е старши сержант в сирийската армия и в продължение на 15 години е работил като съдебен фотограф. Между 2011 г. и 2013 г. Цезар е работил във военна болница, където е снимал телата на арестанти от три карцера в региона на Дамаск. Той е изнесъл снимките на флашки, скрити в обувките му.
Съветът за сигурност на ООН се запозна с тях по време на среща през април 2014 г. През май Русия и Китай наложиха вето на предложението ситуацията в Сирия да бъде отнесена до Международния наказателен съд заради военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на конфликта.
През последните четири години в сирийския конфликт са загинали 220 000 души, общо 7,6 милиона души са били разселени, а 3,8 милиона са били принудени да напуснат страната. Това е най-голямата хуманитарна криза в съвременната история.