Освен на прекрасно разказаната история - постепенно, ясно и с плавни вълни покачващо се напрежение, ефектът на “Капитан Филипс” се дължи на екранния танц на двамата големи актьори - Том Ханкс и... Баркад Абди.


Ако някой ви каже, че главният герой в Капитан Филипс е изигран от Том Ханкс, ще бъде прав. Ако заяви, че той прави впечатляваща роля - също. Но ако пропусне да спомене името на Баркад Абди и неговото изпълнение - тогава ще знаете, че говорите с човек, който няма око за непознати таланти. За щастие Академията не пропуска подобни изпълнения и дебютът на сомалийския актьор заслужено получи своето признание - номинация за Оскар в категорията за второстепенна роля.



Благодарение и на неговото наистина силно екранно присъствие, без излишен патос, без размахване на пръст или сковаващи предразсъдъци и стриктно базиран на едноименната книга, “Капитан Филипс” показва поне три от всички възможни гледни точки. И междувременно съумява да не измие човешкото от човека. А то, знаем, лесно може да остане на заден план, когато ситуацията е крайна, а мерките - изискващи липса на симпатия към чуждите проблеми.


Силни характери, добре мотивирани действия и капки отчаяние припръскват в сюжета, за да създадат вълни от емоции и да направят един проблем от далечни за нас региони по-близък и разбираем. Защото, знаете или не, когато глобализацията оставя сомалийските рибари без прехрана, малки групи гладуващи и отчаяни хора започват да шурмуват големите кораби, за да оцелеят. Историята в “Капитан Филипс” проследява пътя на американския товарен плавателен съд “MAERSK Алабама”, чиято цел е доставката на помощи за гладуващите в Африка. Сомалийски пирати, напълно лишени от романтиката на романите или Уолт Дисни, решително нападат кораба с цел да го отвлекат и ограбят. Налагат се бързи мерки, решителни и смели действия, както и поредица стратегически стъпки в този напрегнат танц за оцеляване.



Когато капитан Филипс (Хенкс) себеотрицателно се оказва заложник на сомалийските пирати и прекарва напрегнати часове в компанията им в тясното пространство на малка спасителна лодка, наблюдаваме как крайната ситуация малко по малко сближава персонажите - един с друг и със зрителя. История, която трудно ще ви остави безучастни, дори и да не се вълнувате от проблемите на развиващите се региони по света и междувременно дава чудесна представа за това как чувството за онеправданост може да е “добро” оправдание за прескачане на граници. И е още една точка за майсторството на режисьора - Пол Грийнграс (“Ултиматумът на Борн”), който е завидно добър в създаването на екранно напрежение във филмите си. Някъде между трилъра, морското приключение и глобалните въпроси за правилно и грешно, остава просто човекът, който се опитва да направи най-доброто, на което е способен, дори и това да доведе до невинни жертви. Независимо дали е капитан на кораб или… пират.

 

Шансове за "Оскар":

 

 

Наградите "Оскар" ще бъдат раздадени на 2 март. И тази година bTV Cinema ще излъчи на живо церемонията на престижните отличия.