Най-ярката луна от 68 години насам осветява небосклона тази вечер. Феноменът, известен като Суперлуна, ще достигне своя пик малко преди полунощ в понеделник, като най-ярко ще може да бъде видян от Северна Америка. Супер Луната ще достигне зенита си в Азия и Южния Тих океан по-късно вечерта, пише „Асошиейтед прес“.
Луната обикаля Земята в сферична орбита. Тази вечер ще можем да се насладим на красивото явление, тъй като небесното тяло в момента се намира в най-близката точка от орбитата си до планетата ни. За последен път на това място Луната е била през 1984 г.
Супер Луната обаче ще има и ефект върху природата. Очакват се по-силни от обичайното приливи, последвани от дълбоки отливи на следващата сутрин.
Суперлунието е астрономическо явление, при което пълнолунието съвпада с най-голямото сближаване на Луната и Земята и спътникът ни изглежда с 14% по-голям и с 30% по-ярък от обичайното. Толкова голямо и ярко небесното тяло ще бъде отново след 18 години. През 2023 пък ще го видим дори още по-близо, на разстояние от „само“ около 356 000 км.
Луната сякаш е огромна и пламтяща, защото е в най-близката си до Земята точка - перигей.
Тогава разстоянието до нея е с 50 000 км по-малко в сравнение с апогея - най-отдалечената точка. Тези колебания в разстоянието се дължат на елиптичната орбита на Луната.
Декемврийското суперлуние ще съвпадне с метеорния поток Джеминиди. Затова той почти няма да се вижда на нощното небе.