Повече от 20 години високи метални ограждения скриват от очите на варненци Сефарадската синагога. А в края на XIX век, когато е построена, сградата е една от най-красивите и най-масивните в града.
„Тя е уникална като архитектура за нашия град. Не са много зданията със сефарадски елементи, но там имаме също смесица на някои готически и неокласически детайли също. Така че тя е едно архитектурно бижу“, казва краеведът Християн Облаков.
След края на Втората световна война еврейската общност е принудена да дари имота на държавата.
„Синагогата се използва от щаба на Военноморските сили първоначално, като житен склад и въобще – склад за зърнени храни. Впоследствие става спортна тренировъчна зала, което на практика я унищожава“, разказва Облаков.
Постепенно синагогата се превръща в поредния ярък пример за погубването с лека ръка на културното ни наследство.
„Сградата запустява. Остава във владение на Военноморските сили, нямаше достъп до сградата. Покривът през това време падна“, казва Олег Калдерон, председател на „Шалом – Варна“.
Организацията на евреите си връща собствеността преди десетина години. Сега планира да превърне сградата в културен център.
„Тя ще изглежда визуално абсолютно същата, както е била преди, но да се надяваме, че ще стане и още по-красива“, казва Калдерон.
Синагогата е един от 138-те паметника на културата във Варна, които са заплашени от срутване.