Притихнал октомврийски ден. На пристанището в Созопол цари тишина, която е нарушавана само от крясъците на вечно гладните гларуси.

Естествено, тук са и рибарите, които един по един се прибират в пристанището. Лодките им пърпорят някак лениво по гладката морска повърхност. Времето е притихнало. По средата на пристанището да самия бряг кипи оживен разговор и приготовление.

Любопитството ме отвежда при тази неспокойна група от хора. С изненада виждам, как те чертаят върху една тетрадка някакъв план. Оказва се, че предстой гмуркане до един от потъналите преди години кораби в близост да пристанището. Разговорът е разпален, защото при подобни начинания е важно да се уточнят всички подробности.

Ние, хората, преди да се родим живеем във „водна“ среда, но все пак това не е естествената ни среда. Затова, преди да се потопят водолазите в дълбините, трябва да знаят какво правят под водата.

Уточняват се дори известните и изключително важни знаци под водата, които трябва да подскажат ако е възникнал някакъв проблем. Подготовката трае около час и разговорите приключват с подканяния, че е време да се отправят към своята цел. На никой не му се водят дълги разговори, защото в крайна сметка истинското преживяване е там под водата.

Стремежът към дълбините и усещането ми обяснява Боби, който от 11 години се занимава с гмуркане. Според него, морето дава усещането за простор и те кара винаги да се чувстваш откривател. Условията почти винаги са различни и това допълнително обогатява усещането.

Емоцията се вижда в очите и поведението на водолазите дори в момента докато лодката се носи лениво по гладката морска повърхност. Пристигнали на място, водолазите, без да се бавят, поемат към останките на потъналия кораб. На повърхността от тях остават само мехурчетата кислород.

Ако сте на борда на лодката, времето за вас ще върви бавно, но за водолазите тези около 30 минути никак не са много и това е напълно разбираемо. Те са се потопили в онзи пъстър свят на живот, а в случая и потънал кораб.

Какво преживяват водолазите най-добре се вижда щом изплуват на повърхността. Този спорт, както го определя Боби без съмнение е изключително интересен. Дори само да наблюдаваш отстрани е вълнуващо.

Според него, възможностите у нас не са никак малко. Върху наскоро изготвена карта на потънали кораби по нашето крайбрежие са отбелязани 77 обекта.

Според съставителя Владимир Живков, запален водолаз и изследовател, морето и онова богатство, което лежи на дъното е своеобразния музей, а върху изготвената карта има да се нанасят още много интересни открития.

Ако искате да се потопите с водолазите и да надзърнете под повърхността, вижте видеото!