Източни Родопи е едно от най-красивите места и популярна дестинация сред природолюбителите в България. Този дял на планината е едно от най-запазените природни кътчета не само у нас, но и в Европа. Районът около Маджарово е предпочитано място за тези, които искат да видят или снимат дива природа.
„От Европа това Маджарово е едно от най-хубавите места. Аз обиколих Европа от северната част на Норвегия до Турция. Маджарово е едно от най-обичаните от мен места”, разказва туристическият гид Мартин Томаш.
„Ние имахме сега един лешояд. Дойде от хърватска. Само един. Обиколи за три седмици няколко места в Чехия и не може да си представите колко хора идваха, за да го видят. Хората също много се интересуват от вълци и чакали, защото тук има още дива природа. Защото няма това химическо земеделие както в Европа. Важно ли е да се запази това място? Разбира се. Като няма природа, няма човек”, разкрива Томаш.
Да снимаш диви животни обаче е голямо предизвикателство и изисква не само много търпение, но и развиването на специални умения.
„Всъщност най-интересното на фотографията на диви животни е, че това е една необятна сфера, защото и най-опитните научават по нещо всеки ден. Един живот не стига. Дори и да имаме най-скъпата техника, ако нямаме познания, тя ще е едно скъпо бижу, което държим в ръцете си. България е едно от местата, където все още имаме девствена и защитена природа и в това отношение е много интересна за хората от запад, които са привлечени точно от това”, споделя фотографът Богдан Боев.
„За наша радост идват хора от страни, които имат много сходна природа като нашата. От Гърция, Испания и Италия, което ни ласкае, защото те имат същите видове, но те идват при нас, разкрива Марин Куртев от „Природа Маджарово" и допълва, че „няма как да снимаш в дивата природа, ако не познаваш видовете. Трябва да знаеш всяка една птичка, бозайник къде живее, как трябва да снимаш, така че животинчето да не се безпокои”.
Опазването на редки и изчезващи видове е важна задача и изисква много работа и усилия.
Още снимки може да видите тук:
„Ние работим на международно ниво. В момента работим с 14 международни партньора от 14 държави по пътя на миграцията на този световно застрашен вид”, разказва Волен Аркумарев от БДЗП. За да осъществява своята мисия организацията използва техника и предаватели, които им помагат да опазват и съхраняват тази видове по-успешно. Един такъв предавател предизвика обвинение за шпионаж към наш маркиран лешояд в Йемен.
„Този вид туризъм може да изиграе изключително важна роля за опазване на биоразнообразието, тъй като тези приходи отиват изключително в местните общности и те са кръвно заинтересувани, природата да продължи да съществува”, убеден е Стефан Аврамов от Фондация „По-диви Родопи". Според него това е бъдещето на туризма.