Коледари обикаляха къщи в сeло Бов. Всеки от коледарите получаваше геврек и други вкусни неща, а те от своя страна пееха песни и наричания за здраве и берекет на домакините.

Коледарските традиции в бовския край

В далечното минало в бовския край приготовлението на коледарите се е случвало много преди самия празник. Освен разучаването на коледарските песни и наричания, коледарите подготвяли и своите коледарски тояги, така наречените - дълбани, които са шарени, дървени тояги с дървен кръг в долния край, които пазел от изпадане нанизваните колачета. 

В горния си край дълбаните били украсявани със зелен чемшир, пуканки и малки кравайчета, завързани с червен конец.

За водач на коледарската група винаги се избирало здрав, женен и имотен мъж, за да е здрава и богата годината. В много случаи коледарите се събирали и тръгвали от къщата на един от най-личните хора в селото - попа, даскала, кмета.

Някога в село Бов децата са коледували на Малка Коледа, преди Бъдни вечер, а на другия ден – мъжете обикаляли къщите с коледарски песни и наричания. С течение на времето обичаят се променя, като в коледарската група са се събирали заедно и деца, и възрастни.

Стопанките на къщите изпращали коледарите с шиник жито в ръце и хвърляйки го върху тях благославяли с думите: „Да се роди, да се роди къде рало оди!“