Няма друг начин да си подариш едно особено усещане, което на нас хората не ни е привично, както това да се гмурнеш под морската повърхност. Днес затова има всичко необходимо и единственото което се изисква е малко повече кураж и най-вече любопитство.

Любопитство, което да ти даде възможност да погледнеш през очите на рибите. Нашето Черно море не е толкова прозрачно или изпълнено с живот, каквито са много други морета, където имаш усещането, че си надвиснал на голяма височина и ще паднеш на дъното. Няма го и това разнообразие от всевъзможни риби със смайващи шарки и пъстър килим от корали, покрил скалите.

Морето обаче си е море, пък и не толкова пъстро и шарено. Според Ина Димитрова Черно море й е дало всичко и това е най-добрият и треньор.

Тя е абсолютно права, защото къде е най-доброто място да се подготвиш, ако не в трудни условия. Това важи за всеки спорт.

През 2008 година в близост до пристанището на Созопол е потопен рибарският кораб „Пионер”. Целта, както казва Ина Димитрова е не само да се даде възможност на гмуркащите се за по-атрактивни преживявания, но подобни потопени кораби се превръщат в естествени рифове и са полезни за природата. Това отдавна се прави по света и не е нещо ново.

Да присъстваш на подобно гмуркане е интересно. Естествено за целта се изисква определено ниво на подготовка и курс, който ти дава право да го правиш.

Интересен е разказът на Павел Мишев, който обучава хора да се гмуркат. По негови думи след първоначалната реакция на скованост и страх, после той често пъти трудно връща хора към повърхността.

Пример колко е завладяващо усещането, щом веднъж си там долу под повърхността. Ако се замисли човек, гмуркането и изкачването на високи върхове си приличат. И двете са трудни, но силно завладяващи емоционално.

И на двете места е необходимо достатъчно количество кислород. И да се гмурнеш или изкачиш на висок връх е обединено от вечния човешки стремеж да отидеш там, където е трудно, но красиво и това се е превърнало в една постоянна човешка надпревара с най-великият архитект и художник – природата.