Преди време изследване показа за пореден път, че кучето е най-привързаното към хората животно. Според проучването повечето кучета дори са готови да се откажат от храната си заради нас.

Иначе, кучетата приличат на стопанина си – ако си търпелив и го възпитаваш, то е възпитано и способно, ако си немарлив – и то е недисциплинирано.

Докато наблюдавам тренировка на спасителни кучета, ясно се вижда разликата в поведението на малките и на по-големите. Възпитанието при тези кучета обаче е постоянен процес на изграждане и запазване на уменията им.

Планинската спасителна служба към Българския червен кръст (БЧК) има три годишни лагера за обучение и тренировка.

Единствено у нас спасителните кучета изпълняват разнородни задачи: те се готвят за търсене на хора, затрупани под лавина; търсене на хора, затрупани под сгради, както и друг тип издирвания, разказва Петър Чолев от ПСС.

По неговите думи само у нас се търси толкова широка специализация, тъй като едно е кучето да работи в снежни условия, а съвсем друго – сред праха в район от паднали сгради.

Желаещият да стане водач на куче не получава веднага животно, разказва Чолев. Той присъства на обученията няколко пъти и едва след това евентуално продължава напред в обучението с куче.

Причината е проста: кучето винаги се ръководи и изпълнява човешките указания. Ако ти си неспособен, кучето не може да компенсира твоите недостатъци. Това всъщност важи и за домашни любимци.

И не на последно място: кучето е верен приятел, но приятелството изисква отговорност. Затова, ако не може да осигурите искрена грижа и приятелство на кучето, не го правете насила.