Обикновено у нас всеки се хвали колко голяма риба е хванал. Не липсват и вицове по темата. Какво да кажем за бракониерите, които са се превърнали в напаст и не се спират пред нищо за да ловят риба. За жалост не може да се намерят много примери за отглеждането на малки рибки, които да бъдат пуснати в наши реки, за да се подобри тяхната популация и се запази екологичното равновесие.

Преди около 10 дни от WWF пуснаха в река Дунав последните от общо 50 хиляди малки чиги, като целта е да се опази наличието на есетрови риби и привлече вниманието на страните от дунавския регион, че е необходима обща политика за опазване на тези видове риби.

Сега на ход е кампания по пускането на 100 хиляди балкански пъстърви в реките Струма, Места и Вит. Проектът е на стойност 15 хиляди лева и се осигуряват от Югозападното държавно предприятие, което включва седем държавни ловни стопанства.

По думите на Дамян Дамянов, директор на Югозападното предприятие, причината да подемат тази кампания е, че от години подобна дейност не се случва и на практика риба се лови, но грижа за поддържане на популацията няма.

Така се стига до експлоатиране на природните животински ресурси, които е ясно, че не са безгранични. Това води до застрашаване на животински видове или дори до опасност от тяхното изчезване.

Според Дамян Дамянов сега вече се отделя финансов ресурс и е време да се работи активно за поддържане на всички животински видове в реките и планините, където се помещават и държавните ловни стопанства.

В случая зарибителният материал от балканска пъстърва е произведен в рибовъдно стопанство “Тошков чарк”. Директорът на предприятието казва, че има около 1 милион малки пъстърви, от които в случая ще бъдат пуснати в реките около 100 хиляди, а за останалите може и да не се стигне до това.

Интересното е, че този вид пъстърва расте бавно. Естествено и този вид риба е подложен на бракониерство и на практика без подпомагане на популацията ѝ чрез разселване е застрашено. Това е пореден пример, който показва как уловът без грижи води до необходимостта от провеждане на подобни кампании. За жалост за някои видове, като част от есетровите риби, вече не се срещат в река Дунав.