Япония стана първият класирал се участник на световното първенство през 2014 г. след домакина Бразилия. Тимът от Страната на изгряващото слънце постигна равенство 1:1 в домакинството си на Австралия и вече не може да бъде изместен от първите две места, които дават право на участие на Мондиал, в една от двете финални групи от квалификациите в Азия.

Япония е лидер в класирането с 14 точки след 7 изиграни мача. Следват Йордания и Австралия със 7 точки от по 6 мача, Оман с 6 точки и Ирак с 5.

Всичко в двубоя в Сайтама бе решено в края. След като само преди няколко дни вратарят на японците Ейджи Кавашима "блесна" при гола на Станислав Манолев в контролата с България, сега отново се отличи в 82-ата минута, когато при едно центриране на Томи Ор насочено към вратата му увисна под топката и тя влезе за 0:1.

В заключителните минути австралийците се виждаха победители, но в добавеното време домакините получиха дузпа след игра с ръка в наказателното поле на Мат Макей. С мощен удар в средата на вратата Кейсуке Хонда бе точен и донесе така важната точка, която класира Япония на финалите в Бразилия.