Нигерия спечели за трети път Купата на африканските нации. На финала на надпреварата в Южна Африка не дадоха шанс на изненадата в турнира Буркина Фасо и стигна до успех с 1:0.

Така "суперорлите" триумфираха за трети път като шампиони на Африка след 1980 и 1994 г. Треньорът Стивън Кеши пък се превърна в едва втория човек, който вдигна трофея и като играч, и като треньор. Той бе част от селекцията, която стигна до титлата през ’94-та, а по-късно и разби България на Мондиала в САЩ.

Финалът премина изцяло под доминацията на нигерийците. Въпреки минималния резултат, те държаха инициативата по време на целия мач, но все пак само веднъж успяха да превземат вратата на добре подредения в отбрана съперник. Това се случи в края на първото полувреме. В 40-ата минута играчите на Буркина Фасо първо направиха една грешка в средата на терена, с която позволиха на съперника лесно да стигне до наказателното поле, последва рикошет в опита за изчистване на топка от тяхна страна, при което топката попадна в Сънди Мба, футболистът на нигерийския Уори Уулвс, пое фантастично топката сякаш жонглирайки с топката преодоля защитниците на Буркина и с много добър удар от въздуха реализира единствения гол в мача.

В края на мача футболистите на Буркина Фасо най-накрая погледнаха към вратата на Нигерия, но стигнаха само до един опасен удар, спасен от вратаря Ениама.

Въпреки това Буркина Фасо постигна най-големия си успех в историята на своя футбол, като досега най-доброто постижение на тима бе полуфинал и четвърто място.

Със спечелването на титлата Нигерия придобива право и на участие в турнира за Купата на конфедерациите през юни в Бразилия и попълни последната неяснота около участниците. „Суперорлите” ще бъдат в група със световния и европейски шампион Испания, носителя на Копа Америка – Уругвай, първенеца на Океания – Таити.