Хърватия допусна сериозна грешка в борбата за първото място от група „А” на квалификациите за световното първенство през 2014 г. в зона „Европа”. Възпитаниците на Игор Щимац допуснаха изненадваща загуба в домакинството си на Шотландия с 0:1.

До този момент кампанията вървеше кошмарно за островитяните и то още нямаха победа заемайки последното място преди двубоя. Сега обаче шотландците най-сетне се поздравиха с три точки, при това на „Максимир” в Загреб. Голът за успеха бе дело на халфа на Норич Робърт Снодграс в 26-ата минута.

От поражението на хърватите се възползва прекият конкурент за директно класиране в Бразилия – Белгия. „Червените дяволи” имаха наглед по-тежка задача, но се справиха и победиха гостуващия тим на Сърбия с 2:1.

Кевин де Брюин откри резултата още в 13-ата минута, а Маруан Фелайни се разписа в 60-ата. Александър Коларов върна едно попадение за сърбите, но едва в 88-ата минута.

Така Белгия взе 3 точки аванс и вече е с актив от 19 точки след 7 мача (от общо 10), а Хърватия остава на втората позиция с 16 точки. Сърбия на практика отпадна от борбата за първите две места, тъй като остава с едва 7 точки на 3-то място или 9 точки по-малко от Белгия и Хърватия. Следват Уелс с 6 точки и мач по-малко, Шотландия се измъкна от последното място и вече е на 5-а позиция с 5 точки, а следващият съперник на България в контролите Македония е на дъното с 4 точки, но от 6 срещи.