Атлетико (Минейро) спечели най-авторитетния южноамерикански турнир Копа Либертадорес за първи път в историята си. Бразилците, водени от звездата Роналдиньо, победиха на финала Олимпия (Парагвай) с 2:0 на реванша и изравниха общия резултат от двата мача на 2:2. Така изходът от двубоя бе решен след изпълнение на дузпи, при които Атлетико спечели с 4:3.

Футболистите на Атлетико имаха да наваксват пасив от 0:2 след първия мач и се впуснаха в атаки в първия съдийски сигнал. В 46-ата минута Жо откри резултата в полза на бразилския тим, а три минути преди края на редовното време Леонардо Силва вкара втори гол за Атлетико и изравни общия резултат от двата мача.

Гостите от Олимпия останаха с човек по-малко в 85-ата минута след червен картон на Хулио Мансур, но Атлетико не успя да се възползва от численото си предимство в продълженията и да отбележи трети гол.

Така мачът бе решен след дузпи, при които домакините имаха повече късмет и спечелиха с 4:3. Защитникът Леонардо Силва, който вкара втория гол в редовното време, се превърна в герой за Атлетико, като реализира четвъртата решителна дузпа. След това Матиас Хименес от Олимпия пропусна и това даде начало на празненствата за 60 000 души по трибуните на стадиона в Бело Оризонте.

Успехът в турнира е по-специален за бившия футболист номер 1 в света Роналдиньо, който е един от малкото, триумфирали и в двата най-престижни футболни клубни турнири - Шампионска лига с Барселона през 2006 и сега Копа Либертадорес с Атлетико. Роналдиньо трябваше да бие петата дузпа за Атлетико, но пропускът на Хименес от Олимпия донесе успеха на домакините точно преди реда на Роналдиньо.

"Тази титла ми липсваше. Върнах се в Бразилия точно за този трофей. Всички казваха, че съм свършил за футбола, нека сега си говорят", коментира Роналдиньо след мача.

Финална среща-реванш в южноамериканския турнир Копа Либертадорес:

Атлетико Минейро (Бразилия) - Олимпия (Парагвай) 2:0 в редовното време и продълженията

Атлетико печели с 4:3 при изпълнението на дузпите
първата среща: 2:0 за Олимпия
голмайстори: 1:0 Жо 46, 2:0 Леонардо Силва 87
червен картон: Хулио Мансур (Олимпия) 85