Ботев (Пловдив) завърши наравно 1:1 при гостуването си на Зрински в първи мач от 2-ия предварителен кръг на Лига Европа. Българският тим изигра слабо първо полувреме, но след почивката изравни резултата, а накрая изпусна да стигне и до пълния успех в Босна и Херцеговина.

Новото попълнение на "канарчетата" Валери Домовчийски пък записа разочароващ дебют, след като бе изгонен, макар и пресилено, след само 11 минути на терена в Мостар.

Реваншът в Бургас е на 25 юли.

Домакините от Зрински създадоха първата опасност пред една от двете врати още в 4-ата минута, когато Симеунович центрира отдясно, но Джурич се размина с топката не метър от голлинията и не успя да засече.

Отговорът на Ботев не закъсня и две минути по-късно Мариян Огнянов пропусна отлична възможност. Бившият футболист на Левски бе изведен прекрасно сам срещу вратаря Дуйкович, но ударът му мина на метър от лявата греда на вратата на босненците.

Футболистите на Зрински обаче нанесоха своя удар в 21-ата минута - Църнов напредна отляво, стигна до аутлинията и центрира към точката на дузпата, където Минев закъсня да покрие Симеунович и крилото на домакините засече с глава във вратата на Ботев - 1:0 за тима от Мостар.

Ситуацията за Станимир Стоилов се усложни още повече малко след гола, когато Абел Анисе се контузи и бе заменен принудително от Валери Домовчийски, който дебютира официално за Ботев.

В самия край на първото полувреме Зрински остана с човек по-малко, след като Перо Стойкич спъна Тодор Неделев и получи втори жълт картон. Три минути по-късно пък реферът Падрай Сътън показа измислен втори жълт картон на влезлия малко по-рано Домовчийски и изравни силите на терена.

На почивката Стоилов направи промяна в схемата и пусна в игра Ромарио на мястото на Христов. Ходът на българския треньор даде своя резултат само две минути по-късно - Огнянов изведе отлично бразилеца зад защитата на Зрински и резултатът бе изравнен - 1:1.

Малко след това Неделев можеше да направи обрата пълен, но стреля право в ръцете на Дуйкович. В 57-ата минута феновете на Ботев изтръпнаха, след като Джурич стреля мощно, но топката мина над гредата.

В 66-ата минута пък вратарят на пловдивчани Адам Стаховяк спаси вратата си от сигурен гол, след като се разтегна максимално и изби със сетни сили фалцов удар на резервата Миличевич.

В последните секунди на мача пък Ромарио можеше да се превърне в абсолютния герой за Ботев, след като само малшанса го лиши от втори гол. Бразилецът овладя отлично топката в наказателното поле на Зрински, обърна се и стреля мощно, но кълбото рикошира в напречната греда.

Зрински - Ботев 1:1
1:0 Симеунович (21)
1:1 Ромарио (48)

Зрински: Дуйкович, Раделич, Стойкич, Бъркович, Църнов (64-Кантар), Муминович, Савич (54-Миличевич), Аничич, Джурич, Симеунович, Попович (74-Бекич)

Ботев: Стаховяк, Грънчаров, Минев, Спрокел, Огнянов, Неделев, Христов (46-Ромарио), Анисе (34-Домовчийски), Иршак, Галчев, Вандер (79-Костов)