Трофеят на Лига Европа ще има нов носител, а Манчестър Сити е първият осминафиналист в турнира, след като отстрани Порто. В среща реванш "гражданите" победиха с 4:0 пред собствена публика и с общ резултат 6:1 детронира "драконите".

Още в първата минута Манчестър Сити успя да открие резултата. След изпълнението на началния удар, топката бе върната към Николас Отаменди, който опита да я изнесе, но пасът му бе пресечен от Найджъл де Йонг, след което Яя Туре изведе Серхио Агуеро и последният реализира за 1:0 в 19-ата секунда.

Агуеро бе близо до отбелязване и на втори гол в 29-ата минута, когато бе изведен от Давид Силва зад отбраната на португалците, вратарят Елтон излезе да го пресреща, аржентинецът мина покрай него, след което ударът му срещна напречната греда.

Сити прие играта в своята половина, но продължи с мълниеносните атаки. В 41-ата минута след ситуация, при която Порто трябваше да изпълни пряк свободен удар пред вратата на домакините, последва бърза контра, при която и Яя Туре, и Кун Агуеро последователно се оказаха на удобни позиции срещу Елтон, но се засуетиха, а накрая шутът на аржентинеца бе твърде неточен.

Порто имаше териториално превъзходство, което продължи и през второто полувреме, но трудно достигаха до опасности пред Джо Харт. Все пак в 57-ата минута "драконите" пратиха топката във вратата на домакините. Майкон проби отдясно и подаде в наказателното поле, Хълк отклони топката и Хамес Родригес я вкара, но при първия пас Хълк бе в засада и гол не бе зачетен.

В стремежа си да върнат гола "драконите" се оголиха в отбрана и в 76-ата минута Агуеро успя да напредне и да подаде към влезлия малко по-рано в игра Джеко, който се разписа за 2:0.

Роландо протестира за засада на босненеца, но получи втори жълт картон и бе изгонен.

Този гол изглежда реши крайния изход от двубоя, но това далеч не бе всичко в мача. В 84-ата минута след многоходова атака на Сити, Давид Силва получи топката непокрит на няколко метра от голлинията и реализира за 3:0. Две минути по-късно след нова безобразна грешка на отбраната на португалците, друга смяна - Давид Писаро, отбеляза и оформи крайния резултат 4:0.

В следващия кръг Манчестър Сити отново може да се изправи срещу португалски отбор. Съперник на англичаните ще бъде победителя от двубоя Легия (Варшава) - Спортинг (Лисабон), като първата среща в Полша завърши 2:2.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - ПОРТО 4:0

1:0 Агуеро (1)

2:0 Джеко (76)

3:0 Давид Силва (84)

4:0 Писаро (86)

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Харт, Ричардс, Компани, Лескът, Клиши, Бари (58-Милнър), Насри (69-Джеко), Де Йонг, Яя Туре, Силва, Агуеро (80-Писаро).

ПОРТО: Елтон, Майкон, Роландо, Алекс Сандро, Отаменди (63-Сапунару), Лучо Гонсалес, Жоао Моутиньо, Варела (63-Кристиан Родригес), Хамес Родригес (80-Дефур), Фернандо, Хълк.

Жълти картони: Яя Туре (Манчестър Сити); Роландо, Лучо Гонсалес, Отаменди (Порто)