Атлетико (Мадрид) отпразнува 109-ата си годишнина с класиране за финала в турнира Лига Европа. Тимът на Диего Симеоне победи Валенсия в реванша от полуфиналите с 1:0 и ще спори за трофея след общ резултат 5:2. Атлетико, който триумфира в първото издание на надпреварата през 2010 година, ще се изправи срещу Атлетик (Билбао) на финала в Букурещ на 9 май.

Как се разви мачът?

Мачът на "Местая" започна със здрава битка в средата на терена, но в началните минути и двата отбора не успяха да застрашат нито един от вратарите - Алвеш или Куртоа.

В 6-ата минута стражът на Атлетико бе на мястото си и хвана топката след изпълнение на Каналес на пряк свободен удар.

Две минути по-късно Жонас даде началото на една атака, преминала пред Жорди Алба, но в крайна сметка нямаше кой да играе с нея в наказателното поле на гостите.

В следващите минути Валенсия продължи да бъде по-добрият отбор на терена, като "прилепите" успяха да наложат домакински натиск.

В 14-ата минута Атлетико напомни за себе си с далечен изстрел на Арда Туран, като топката профуча над гредата на вратата, пазена от Диего Алвеш. Това бе и най-опасното положение от началото на мача.

Домакините са активизираха и в рамките на две минути създадоха две великолепни атаки. Първо Фегули стреля от добра позиция, а след това отблизо и Жонас се размина с гола. Тежките минути за продължиха, като Куртоа се намеси решаващо при удар на Роберто Солдадо.

Валенсия продължи да пресира своя съперник, като играта се пренесе почти изцяло в полето на Атлетико. Гол обаче не падна. Така двата отбора се оттеглиха на почивката при нулево равенство.

Двата отбора продължиха да играят атрактивно и през втората част. Валенсия продължи да се опитва да вкара гол, а Атлетико значително подобри представянето си.

В 60-ата минута тимът от Мадрид откри резултата чрез Адриан Лопес. Всичко започна от грешка на Парехо при изнасянето на топката. Тя попадна у Диего, който с прекрасен пас намери Адриан Лопес. Испанецът я свали с гърди и с безкомпромисен шут реализира 17-ото си попадение от началото на сезона.

Минута преди това футболистът на Валенсия Каналес, който дълго време лекуваше травма, напусна принудително с контузия. Голът окрили Атлетико, който продължи да пресира, но Туран и голмайсторът Фалкао нямаха късмет пред вратата на домакините.

В 79-ата минута на терена се разиграха грозни сцени. Реферът бе на път да отсъди дузпа за Валенсия заради игра с ръка на Тиаго Мендеш. Остана съмнение обаче, че човекът, играл с ръка е Коста от Валенсия. Футболистите и на двата отбора стигнаха до сблъсъци, като Тиаго Мендеш получи червен картон за шамар срещу Роберто Солдадо. От състава на Валенсия пък жълтия цвят на картона видяха Солдадо и Жорди Алба. В последствие реферът Скомина реши, че дузпа няма да има.

В 85-ата минута Тино Коста затрудни максимално вратаря на Атлетико, но той бе на мястото си и не допусна гол. В края на мача пък Салвио пропусна да вкара второ попадение във вратата на "прилепите".

Валенсия - Атлетико (Мадрид) 0:1

0:1 Адриан Лопес (60)

червен картон Тиаго Мендеш (79)

Вижте съставите:

ВАЛЕНСИЯ: Диего Алвеш, Рами, Бараган, Жорди Алба, Рикардо Коща, Албелда, Фегули, Каналес (59-ата Матийо), Парехо (68-ата Коста), Жонас (57-ата Адуриз), Солдадо

АТЛЕТИКО: Куртоа, Годин, Филипе Луис, Миранда, Марио Суарес (46-ата Габи), Тиаго, Арда Туран (74-ата Салвио),  Адриан Лопес, Фалкао, Хуанфран, Диего (84-ата Коке)