Испания победи Ирландия с разгромното 4:0 във втория си мач от груповата фаза на Евро 2012 и по този начин оглави класирането в група "С". Настоящият шампион на Стария континент има 4 точки в актива си, колкото има и вторият Хърватия, но е с по-добра голова разлика. За това доста помогна недолюбвания в последно време Фернандо Торес, който се разписа на два пъти (4 и 73) в този мач. Останалите два гола бяха на Давид Силва (49) и Сеск Фабрегас (83).
След този мач Ирландия загуби шансове да излезе от групата и след последната си среща, която е срещу Италия, ще напусне надпреварата за титлата на Стария контитнт.
Как се разви мачът?Много силно начало на мача за Испания. Актуалният европейски шампион успя да открие резултата още в 4-ата минута и то с гол на доста критикувания Фернандо Торес, който доказа, че все пак има място сред титулярните 11. Вина за гола обаче имаше и защитникът на Ирландия Ричард Дън, който реагира бавно при опита си да изчисти топката и нападателят на Испания я открадна, за да отправи силен удар във вратата на Шей Гивън.
Натискът на Ла Фурия продължи и след попадението. Още в 8-ата минута Торес можеше отново да се разпише, но прати топката в аут, а след това добри възможности се разкриха и пред Шави Ернандес и Жерар Пике.
В 25-ата минута Андрес Иниеста можеше да покачи на 2:0, което щеше да е напълно залужено, кото се има предвид доминацията на Испания през първия половин час на мача, но Шей Гивън направи много добро спасяване.
До края на полувремето вратарят на Ирландия имаше доста работа и на няколко пъти спаси отбора си от сигурен нов гол. Колегата му от другата страна на терена - Икер Касияс, почти нямаше какво да прави през първите 45 минути. Половинката му - журналистката Сара Карбонеро, обаче усилено се трудеше още преди началото на срещата.
Второто полувреме започна като първото - с гол! В 49-ата минута Давид Силва излъга трима бранители в зелено в наказателното поле и с много хладнокръвен удар прати топката в близкия ъгъл на вратата на Ирландия.
Ла Фурия определено бе в своята стихия и продължи упорито да търси гола. В 70-ата минута това се случи. Точен отново бе Фернандо Торес, който получи страхотен извеждащ пас от Давид Силва, след това успя да надбяга залепения за него защитник, остана сам срещу вратаря и хладнокръвно прати топката в мрежата за 3:0. Само 3 минути по-късно голмайсторът бе изваден от игра под бурните аплодисменти на публиката, а на негово място влезе Сеск Фабрегас, който само 10 минути по-късно също записа името си сред авторите на голове в този мач.
В 83-ата минута Фабрегас бе точен за 4:0 със силен удар от границата на малкото наказателно поле. Топката бе насочена в далечния ъгъл на противниковата врата и Шей Гивън, който може би бе най-добрият играч на Ирландия в този мач, този път не успя да направи нищо, за да спаси гола.
Селекционерът на Германия Йоаким Льов бе сред зрителите на този мач. Той явно е решил много добре да се запознае с играта на един от най-големите си съперници за спечелването на европейската титла - да детронира Испания ще е наистина трудно!
Испания - Ирландия 4:0
1:0 Торес (4)
2:0 Давид Силва (49)
3:0 Торес (70)
4:0 Фабрегас (83)
------------------
ИСПАНИЯ: Касияс, Арбелоа, Рамос, Пике, Жорди Алба, Бускетс, Алонсо (65-Хави Мартинес), Шави, Давид Силва, Иниеста (80-Санти Касорла), Торес (73-Фабрегас)
ИРЛАНДИЯ: Гивън, Сейнт Леджър, Уорд, О'Шей, Дън, Уилън (80-Пол Грийн), МакГийди, Ендрюз, Дъф (76 -Джеймс МакЛийн), Кийн, Кокс (46-Уолтърс)