Челси ще играе в групите на Шампионска лига, а Арсенал ще трябва да мине през квалификациите, за да участва в най-силния клубен футболен турнир. След изиграването на двубоите от последния кръг на английското първенство стана ясно още, че Тотнъм ще се състезава в Лига Европа.

И трите отбора записаха победи. Челси спечели домакинството си на Евертън с 2:1. Точни за "сините бяха Хуан Мата и Фернандо Торес, а между тях за "карамелите" се разписа Нейсмит. Арсенал взе домакинството си на Нюкасъл след попадение на Кошчиелни в 52-ата минута. Тотнъм пък се наложи над Съндърланд с 1:0 след брилянтен гол на Гарет Бейл в 89-ата минута.

Гарет Бейл реализира поредното си много красиво попадение.

Денят бе много специален за почитателите на футбола, тъй като той отбеляза края на забележителните кариери на някои от най-великите играчи на Острова от това поколение като Стилиян Петров, Пол Скоулс, Джейми Карагър, Майкъл Оуен и разбира се на емблематичния мениджър на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън.

Шотландецът се отказа след 1500 срещи начело на "червените дяволи" и приключи подобаващо с голово шоу. Манчестър Юнайтед завърши 5:5 като гост на Уест Бромич. Шампионите бързо поведоха с 3:0 до 30-ата минута след голове на Кагава и Бютнер, както и на автогол на Олсон между тях. Домакините обаче не се предадоха и върнаха две попадения съответно в края на първата и началото на втората част. Точни бяха Морисън и Лукаку.

Голмайсторът на Юнайтед Робин ван Перси направи резултата 4:2 в 53-ата минута, а 10 по-късно се разписа и Хавиер Ернандес - Чичарито. В последните минути Уест Бромич направи немислимито и с два бързи гола на Лукаку у Мулумбу оформи крайното 5:5. В 69-ата минута пък клубната легенда на Юнайтед Пол Скоулс се появи на терена за последен път.

Фъргюсън предизвика истинска истерия като фен артикули с неговото име заляха стадиона, а програмката за мача бе цели 144 страници, което е рекорд в английския футбол.

Преди срещата пък играчите на двата отбора направиха почетен шпалир на Фърги. 71-годишният шотландец влиза в Борда на директорите след 13 титли, два трофея от Шампионска лига, пет купи във ФА къп и още редица успехи.

Играчите направиха шпалир на сър Алекс.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Стилиян Петров, който продължава битката си с рака, бе на пейката на Астън Вила, който завърши 2:2 като гост на Уигън. Феновете на тима бяха с маски с неговия лик в чест на капитана, който също сложи край на кариерата си.

Стилиян Петров на пейката на Астън Вила.

Джейми Карагър пък изведе любимия си Ливърпул срещу Куинс Парк Рейнджърс с капитанската лента и се сбогува с феновете след стотици незабравими мигове на митичния "Анфийлд". В 86-ата минута той бе заменен, като феновете го приветстваха радостно. Те се бяха погрижили и за хореографията, като изписаха инициалите му и любимия му номер - 23. "Червените" надделяха с 1:0 след гол на Филипе Коутиньо в 23-ата минута.

Джейми Карагър е със статут на легенда заедно със Стивън Джерард.

Друга легенда на Ливърпул - Майкъл Оуен пък приключи с любимата игра с екипа на Стоук Сити. Носителят на "Златната топка" за 2001 година се появи на терена срещу Саутхемптън (1:1) в 74-ата минута под бурните аплодисменти на зрителите.

Майкъл Оуен се раздели с футбола с усмивка.

Димитър Бербатов вкара 15-ия си гол този сезон в първенството, след като заби второто попадение при успеха с 3:0 на Фулъм като гост на Суонзи. Българинът се разписа в 77-ата минута, а 10 по-късно бе заменен.

Миналогодишният шампион Манчестър Сити пък разочарова привържениците си, отстъпвайки на Норич с 2:3. Уест Хем и Рединг пък завършиха при резултат 4:2.

От английския елит изпадат Рединг, Куинс Парк Рейнджърс и Уигън, който миналата седмица спечели купата на футболната асоциация.

Голмайстор на сезона е Робин ван Перси (Манчестър Юнайтед) с 26 гола, пред Луис Суарес (Ливърпул) с 23 и Гарет Бейл (Тотнъм) с 21.