Манчестър Сити е новият лидер във Висшата лига на Англия, след като отново разгроми Тотнъм през този сезон. Първата среща от настоящия шампионат между двата тима завърши с унищожителното 6:0 за Сити на "Етихад", а сега "гражданите" спечелиха нова убедителна победа срещу "шпорите", този път с 5:1 насред Лондон.

Сити започна много активно срещата и още в 4-ата минута Серхио Агуеро уцели греда. Все пак резултатът не закъсня и в 15-ата минута Агуеро бе изведен от Давид Силва и реализира във вратата на Тотнъм. Веднага след това аржентинецът можеше да вкара и ново попадение, но страхотно спасяване направи Йорис. Постепенно домакините се окопитиха и успяха да пренесат играта в центъра и в половината на съперника, а в 36-ата мин. дори им бе отменен гол, реализиран от Майкъл Доусън, заради засада.

Повратният момент в срещата - нарушението за дузпа на Роуз срещу Джеко.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В началото на второто полувреме бе сложен край на интригата в срещата. Заради нарушение на Дани Роуз срещу Един Джеко в наказателното поле бе отсъдена дузпа, а защитникът на Тотнъм получи червен картон. Яя Туре бе точен от бялата точка и покачи на 2:0 в 51-ата минута. Гостите бързо се възползваха от численото си преимущество и само 2 минути по-късно Един Джеко реализира нов гол за Сити, след като направи добавка след удар в гредата на Силва.

Лондончани все пак показаха зъби и в 59-ата мин. след центриране от ъглов удар 19-годишният Бенталеб вкара първия си гол за Тотнъм.

Това обаче бе крайно недостатъчно, а празните пространства, оставени след изгонването на Роуз, оказаха влияние и в 76-ата минута, когато Йоветич получи топката необезпокояван по лявото крило, напредна и реализира четвъртото попадение за Манчестър Сити. Крайното 5:1 бе оформено в 89-ата минута от Венсан Компани, който бе най-съобразителен след кратко разбъркване пред вратата на домакините.

Така Манчестър Сити изпревари Арсенал и вече е лидер в Премиър лийг с актив от 53 точки – 1 повече от "артилеристите". Тотнъм остава на 5-о място с 43 точки.

Другият кандидат за първото място – Челси, допусна грешка в лондонския сблъсък с Уест Хем и направи равенство 0:0 на "Стамфорд Бридж".

Преди мача "сините" също имаха шанс да изпреварят Арсенал и евентуално да оглавят класирането, но това не стана. Челси остава на 3-та позиция с 50 точки. Уест Хем остава в зоната на изпадащите, на 18-о място с актив от 19 точки – 2 по-малко от Съндърланд, който се изкачи на спасителната 17-а позиция след домакински успех с 1:0 срещу Стоук Сити.

В последната среща от кръга Астън Вила и Уест Бромич Албион сътвориха голов спектакъл в местното дерби, от който Вила излезе победител с 4:3. Александър Тонев остана резерва и не се появи в игра.