на живо

Отново дузпи срещу португалци, но този път Арсенал ликува

„Артилеристите“ са на четвъртфинал в Шампионската лига

AFP

Арсенал се класира за четвъртфиналите на Шампионската лига, след като отстрани Порто с 4:2 след драма с дузпи у дома в реванша.

"Артилеристите" спечелиха с 1:0 в редовното време с попадение на Леандро Тросар в 41', заличавайки пасива си от загубата на Ещадио До Драгао в първия двубой.

Този резултат се запази и в продълженията, а при ударите от бялата точка тимът на Микел Артета съхрани перфектния си баланс от началото на сезона - вече 13 от 13.

За англичаните се разписаха капитанът Мартин Йодегор, Кай Хаверц, Букайо Сака и Деклан Райс, докато за Порто вкараха бразилецът Пепе и Марко Груич, а Уендел и Галено сбъркаха.

За най-добър в двубоя беше избран вратарят на Арсенал Давид Рая, който направи 4 спасявания в хода на срещата, отрази и последната дузпа.

Така Арсенал спечели на Емиратс Стейдиъм след дузпи за първи път в историята и си отмъсти на португалските отбори за миналогодишното отпадане от Лига Европа. Тогава "топчиите" загубиха от Спортинг Лисабон с 3:5 у дома след дузпи в осминафиналите.

Ударите от бялата точка се превръщат в кошмар за Порто в Европа. "Драконите" допуснаха трета загуба след тези от Шалке 04 (2007/2008) и Сампдория (1994/1995).

Арсенал пък има колкото успехи, толкова и поражения при дузпи - загуби от Валенсия (1978/1980), Галатасарай (1999/2000) и Спортинг, победи срещу Сампдория (1994/1995), Рома (2008/2009) и Порто.

Английският гранд е на четвъртфинал в Шампионската лига за първи път от 14 години. През 2010-та лондончани отпаднаха от Барселона с общ резултат 3:6 (2:2 като домакини и 1:4 в Испания).