Всички британски таблоиди се заеха да всяват паника – хиляди румънци и българи (джебчии! измамници! апаши!) ще наводнят Великобритания, след като трудовите ограничения за двете страни отпаднат през следващата година. Уморени от стереотипи, някои отвръщат на удара, коментира вестник „Вашингтон пост”.
Румънски вестник пък пусна реклами с въпрос защо някой ще иска да ходи на остров с лошо време и още по-лоша храна, когато може да си остане у дома, където „половината жени изглеждат като Кейт Мидълтън, а останалата половина като сестра й”.
Българите и румънците се приемат като трудолюбиви, квалифицирани работници с отличен английски език, които вече са допринесли с нещо за британската икономика. Те смятат, че твърденията, че ще изстискат системата за социално подпомагане след отпадането на ограниченията, са и преувеличени, и обидни, пише вестникът.
„Аз съм европейски гражданин като хилядите ми сънародници тук и не разбирам защо сме дискриминирани по този начин. Може би работя по-усилено от всеки поданик на Нейно Величество и допринасям за икономиката на Великобритания с данъците и вноските по социалната ми осигуровка”, казва строителният работник Димитър Димитров.
Статистиката показва, че почти 1 милион души от Източна Европа са дошли във Великобритания през последното десетилетие. България и Румъния са най-бедните страни в ЕС, отбелязва „Вашингтон пост”.
Румънците осъзнават, че техни сънародници, занимаващи се със скиминг, просия и джебчийство, са допринесли за лошата им репутация. Но те все пак настояват, че мнозинството румънци спазват законите и плащат данъците и таксите си редовно.
Робърт Шримсли от „Файненшъл Таймс” язвително отбелязва, че „както нашите приятели поляците разбраха, британците могат да толерират всичко освен трудолюбиви хора, които идват, за да вършат нископлатената работа, която ние не искаме”.
"Типът говорене, използван в кампанията във Великобритания срещу евентуален "прилив на българи и румънци" след 1 януари 2014 г., не съответства нито на ценностите, нито на принципите на ЕС. Това особено важи за страна, която е водеща във всички международни формати за отстояването на човешките права." Това заяви междувременно българският министър на външните работи Николай Младенов пред журналисти в Брюксел, съобщиха от МВнР.
Няма опасност българските и румънските граждани да "залеят" Великобритания след 1 януари догодина, посочи Младенов, като изтъкна примера на Ирландия, където след отварянето на местния пазар на труда за български граждани, "притокът" им се е увеличил само с 930 души.
Николай Младенов съобщи, че днес е имал подробна среща с британския министър на външните работи Уилям Хейг. Двамата са обсъдили както кампанията, така и въпроса с разрешителните за работа за български студенти, чието скорошно уреждане се очаква.