Ден след като ДСБ обяви връзката на „Уорли Парсънс”, консултант на България по арбитражното дело за АЕЦ „Белене”, е свързана с руската „Атомстройекспорт”, която съди държавата, от консултантската компания отрекоха връзката.
Според сигнала, внесен в прокуратурата от ДСБ, руската фирма притежава дял в „Уорли Парсънс”. В съобщение до медиите в сряда следобед консултантската компания „заявява, че не е свързано лице с руската „Атомстройекспорт", без обаче да опровергава твърденията на ДСБ, които се позовават на документи от руския Търговски регистър.
В съобщението се казва още, че „Уорли Парсънс" продължава да сътрудничи на българските власти в текущото разследване на проекта АЕЦ „Белене".
От компанията подчертават, че в работят „в рамките на валиден договор от самото му възлагане от НЕК през 2005 г.”, като подчертават, че уведомление за прекратяване на договора са получили на 7 октомври 2013 г.
„След обявеното от българското правителство през 2012 г. прекратяване на строителството на АЕЦ „Белене" договореният обхват на услуги беше изменен, за да бъдат предоставени намален обем услуги по време на фазата на „замразяване" на проекта”, посочват от дружеството.
„Уорли Парсънс" е изпълнявало всички възложени му услуги в съответствие с приложимите български закони и указанията на клиента и е работило последователно в подкрепа на своя клиент - НЕК, на българското правителство и техните интереси”, се казва още в съобщението.
От компанията определят като „безпочвено и неоснователно” обвинението на регионалния й директор за България Събин Събинов и ще го оспорват с увереността, че той ще бъде напълно оправдан.
„Във взаимоотношенията с НЕК Събинов през цялото време е действал като представител на „Уорли Парсънс Нюклиър Сървисис" ЕАД”, посочват от фирмата, която е архитект-инженер по проекта АЕЦ „Белене".
Събинов беше арестуван заедно с двама бивши директори на НЕК след акция на прокуратурата, МВР и ДАНС в офисите на „Уорли Парсънс” и „Риск Инженеринг”. Впоследствие директорът на втората компания Богомил Манчев се сдоби с обвинение и беше пуснат под рекордната гаранция от 1 млн. лв.