„Топлофикация - София" започва поетапно спиране на топлото от утре, съобщиха от пресцентъра на дружеството.

Според прогнозата на метеоролозите от БАН вече са налице трите последователни дни със средноденонощна температура над +12°C, което е законовото изискване за края на отоплителния сезон в София.

До днес 265 сгради, от които 100 училища, административни и обществени сгради, вече са се възползвали от възможността за предсрочно спиране на парното.

От дружеството уточниха, че има възможност при изрично заявено желание отоплението в отделни сгради да остане включено. За това трябва решение на общото събрание на етажната собственост, на базата на което упълномощено лице подава заявка в обслужващия топлорайон.

Заедно с информацията за спирането на отоплението, „Топлофикация” оповести и данни за сметките на клиентите си и излизането на мартенските фактури. Според изчислителния център на 83% от клиентите имат сметки за третия месец на годината до 150 лв.

Данните показват фактурите са средно с 6% по-ниски, а консумираната енергия е с 2436 мегаватчаса по-малко в сравнение с февруари. Близо 84% от столичани имат намаление на мартенските си сметки, като за около 84 000 абонати те са с понижение до и над 50%. Според БАН средномесечната температура през март е била +5,4 °C.

Допълнителното междинно отчитане на уредите за дялово разпределение, поискано от абонатите и направено в периода февруари-март 2013 г., прогнозните дялове на 16% от клиентите са повишени съобразно отчетената реална консумация. Това означава, че те са ползвали повече топлинна енергия и съответно имат по-високи мартенски фактури, припомнят от компанията. Най-голям си остава делът на завишените на сметките с до 10% за близо 50 000 абоната.

Коригиране на нулеви прогнозни дялове е имало при 8 500 домакинства. В тези имоти е заявено нулево потребление, а живеещите са се отоплявали нормално. По този начин разходите са били покривани от техните съседи. „Топлофикация” припомни, че 4679 сгради в столицата поискаха извънреден отчет.

За 41% от собствениците на имоти в сградите, в които е направен извънредния отчет и не са били пуснати отчетниците, няма да има коригиране на до крайния годишен отчет след приключване на отоплителния сезон. Той е задължителен и ще бъде извършен от топлинните счетоводители в рамките на годишното изравняване, което е през май и юни тази година.