София ще приеме самолет от Нигерия, въпреки че Малта и Финландия са му отказали достъп заради случаите на ебола в африканската държава, съобщава вестник „Сега” в петъчния си брой.
Машината с нигерийски екипаж се очаква да кацне за ремонт до края на седмицата и това създава напрежение сред екпите на „Луфтханза техник – София”. Министерствата на транспорта и на здравеопазването са дали „зелена светлина” с аргумента, че няма риск от зараза със смъртоносния вирус, от който в Африка починаха вече 1350 души за 8 месеца. По информация на МЗ в Нигерия са регистрирани само 10 случая. В началото на август организацията „Лекари без граници” предупреди, че заразата може бързо да стигне до Европа.
От министерството на транспорта увериха, че и при излитането от африканската държава, и при кацането у нас пилотите ще минат през всички видове контрол на летищата, включително и през термокамери, които засичат хората с висока температура.
Няма абсолютно никакъв риск от самолета, заяви държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. По думите му вирусът не може да се предаде при ремонта, а най-вече чрез кръв, слюнка и пот. Нужен е и директен контакт с болни. От здравното министерство обясниха, че основен източник на заразата е само болен с разгърната клинична картина чрез различните телесни течности. Други начини на предаване - обикновен контакт, въздушно-капков път, чрез насекоми - не са регистрирани.
„Да, очакваме самолет от Нигерия”, потвърдил е пред изданието Цвета Миланова, ръководител „Човешки ресурси” в „Луфтханза техник – София”. Тя успокои, че здравното министерство е уведомено. „Отговорът е, че няма забрани за полети и пасажери от Нигерия. Увериха ни, че не е необходимо да взимаме извънредни мерки. Но заради сигурността и спокойствието на нашите служители ще обработим самолета с химикали старателно”, обясни още Миланова. От МЗ обяснили, че сапунената вода и познатите дезинфектанти работят срещу вируса.
Авиокомпаниите започнаха да променят полетите си до рисковите държави. В Air France върви подписка, в която искат прекратяване на полетите на компанията им до държавите, в които има епидемия. Emirates Airline е анулирала столицата на Гвинея. British Airways спря всички полети до Сиера Леоне и Либерия до 31 август.