Дружество "Напоителни системи" е пред фалит и дейностите по отводняване може да спрат точно в сезона на дъждовете. Работниците са без заплати от месеци, а синдикатите предупредиха за нова протестна вълна.

За проблеми с националната сигурност, заради кризата в дружеството, предупреди и земеделският министър Димитър Греков. Пред bTV от Напоителни системи признаха, че дружеството никога не е било по-зле.

Огромната задлъжнялост от 25 милиона лева поставя важни дейности под въпрос - като отводняване, напояване, изграждане и поддържане на язовирни стени и речни диги. Вече четвърти месец работниците не получават заплати, а задълженията към ЕРП-тата надхвърлят 2 милиона лева.

Всички 12 клона на “Напоителни системи” са получили предупреждения, че токът им ще бъде спрян. Ако това се случи, отводняването спира, а рискът от заливане на земеделски площи и населени места, става съвсем реален.

Не могат да проверяват дигите даже пеша

Клон "Долен Дунав" в Русе е натрупал задължения от десетки хиляди лева заради неплатени сметки за ток. При спиране на отводняването подпочвените води ще се качат заплашително, а на места дигите са в окаяно състояние.

“От 2011 г., последното почистване на дигите, което бе извършено в района на Нова черна, оттогава досега нито машина е пусната, нито по отводнителните канали, тe са в много обрасло състояние. Така че, ако се наложи при критична ситуация, обход по самата дига много трудно ще се извърши дори и пеша”, обяснява бившият управител на „Напоителни системи” - клон „Долен Дунав" Стоян Бойчев.

Дружеството отводнява и стратегически обекти като АЕЦ Козлодуй. При проливни дъждове и спиране на дейносттите, високите води могат да блокират достъпа до централата. И не само... „Могат да се залеят и земеделски земи, както и градове и села”, предупреждава изпълнителният директор на „напоителни системи” Димитър Методиев.

Години наред дружеството е "горещият картоф" за всеки земеделски министър. Основният проблем е отказът на държавата да плаща за дейностите по отводняване, а те струват милиони. Предвидени промени в Закона за водите са на път да осигурят пари, но приемането им се бави.

„За тези дейност ние не искаме пари, а държавата е длъжна да ни даде пари, защото тази дейност е от обществено и икономическо значение”, категоричен е Методиев.

В същото време, близо 2000 работници стоят без заплати вече четвърти месец. След протестите през октомври, синдикатите предупреждават за нова вълна от недоволство.

„Хората са готови за протести отново, даже имаше човек, който искаше да се самозапали и той непрекъснато ни се обажда и разговорите, които водят двата бранша са, че ще вървим към протести”, коментира Светла Василева от КНСБ.

Очаква се този път работниците да скандират на жълтите
павета, пред сградата на парламента.

Законът се бави

Вече месеци наред, неясно защо, предвидените промени в Закона за водите, които ще дадат въздух на дружеството, се бавят.

От Напоителни системи обясниха, че държавата трябва да си плаща за отводняването, защото това са дейности, които гарантират националната сигурност и предпазват населението от наводнения.

Все още не е ясно обаче, кога промените ще са факт, а парите - отпуснати. В същото време Напоителни системи може да спре работа и то на прага на пролетта - с прогнози за много дъжд. От МОСВ вече предупредиха, че на прага на пролетта - 68 язовира са в предаварийно състояние.