Във фургони ли ще прекарат зимата хората от Перник и региона, които останаха без домове след земетресението от 22 май? Докъде стигнаха парите, отпуснати за ремонти и строежи и има ли общински жилища за хората без покрив? Това са някои от въпросите, които стават все по-актуални с наближаването на есента и зимата.
Село Дивотино е едно от най-тежко пострадалите от земетресението. Днес, три месеца след труса, селото прилича на строителна площадка. В почти всеки двор текат укрепителни ремонти, в повечето случаи със собствени средства, има и хора, които са започнали изграждането на домовете си от кота нула.
Има обаче и такива, които нито са започнали строеж, нито укрепват пострадалите си къщи, защото оценките им още не са пристигнали или пък отпуснатите пари не стигат за нищо. За тях алтернатива засега е само предоставеният им фургон. Така, с всеки изминал ден, страхът от падането на температурите, което се очаква от другата седмица, става все по-голям.
„За всички е ясно, че хората не могат да изкарат зимата в такива фургони,” каза пред bTV кметът на Перник Росица Янакиева. По думите й трябва да се търсят алтернативни варианти. В селата това означава намиране на терени, върху които да се строят сглобяеми жилища. В същото време в градовете се прави преглед и инвентаризация на общинските сгради, в които могат да бъдат настанени хора през зимата.
В община Перник са постъпили 186 молби от граждани, които желаят да бъдат настанени в такива жилища, каза още Янакиева.
И ако хората в пернишко се чудят къде ще прекарат зимните дни, то пострадали от труса в София отказват цели две общински жилища, заради лош вид.