Практиката да се използват кучета в помощ на планинските спасители у нас датира от далечната 1974 година.

Те са красиви, умни и притежават важни качества, които природата им е дала. Кучетата от години се използват от хората за какво ли не, но като помощник в планината на планинските спасители са доста полезни.

Днес при издирването на хора, затрупани от лавина, до голяма степен се използват технически средства. Основно това е специален уред, известен като пипс, който всеки, които цени живота си, носи под якето си в планината. Включен, той излъчва сигнал и ако изпаднете в беда и сте затрупани от сняг, може да бъде бързо локализирано вашето местоположение. Естествено и мобилният телефон също може да послужи, но той в крайна сметка не е специализирано средство и за да бъдете търсени по неговия сигнал, се изисква специална техника.

Дълги години специализирана техника за локализиране на вашето местоположение нямаше и затова кучетата бяха отличен помощник на планинските спасители. Тяхното обоняние е основното им качество за откриване на затрупан човек. За разлика от техниката, те обаче имат свой работен режим от около 30 минути в активно търсене и после се нуждаят от почивка. Ако на място има миризми, които да ги провокират, това също може да ги отклони и не на последно място, те може първоначално да открият първо раницата на затрупан човек, а не него.

В известен смисъл това е загуба на време, защото критичният праг за оцеляване под снежна покривка е 30 минути. Това е условно, защото всяка конкретна ситуация може да съкрати или да удължи този срок. И все пак, тези прекрасни животни продължават вярно да служат на планинските спасители.

Според Иван Тушев, който е щатен планински спасител в района на Седемте рилски езера и работи с куче в планината, за да придобие достатъчно умения едно куче, са необходими около 3 години. Според терминологията, това е ниво на оперативен клас. Грижите са както към всяко друго куче.

Характерно за тези помощници в планината е, че те са възпитавани да са общителни и добронамерени към хората, което доста ги различава от пазачите на стада. Като основна порода у нас през годините са се утвърдили немските овчарки, но в наши дни лабрадорите и голдън ретривърът също се използват в планината.

Естествено, най-важното нещо е да бъдете разумни и подготвени в планината, за да не изпадате в положение да бъдете търсени и откривани под снега, пък било то и от тези прекрасни помощници на планинските спасители.