Тревожен ръст на починалите от инсулт и на страдащите от дългосрочните последствия на това състояние. Това пише в Европейския план за борба с инсулта.

С 45% се очаква да се увеличи броят на починалите от инсулт до 2035 г. С една четвърт повече пък ще са хората, които живеят с тежките последствия.

За сравнение, ако погледнем към 2015 г., ще видим, че в Европейския съюз малко над 600 000 души са претърпели инсулт, а през 2035-а се очаква броят им да стане над 800 000.

Снимка: bTV

В деня за информираността за това заболяване, разказваме за симптомите и за Националната кампания „Живот след инсулт“, която започна от Велико Търново.

Три са основните симптоми на инсулта. „Провисване на устата или ъгъла на устата, видимо изтръпване или не на едната ръка или крак, както и завалване на говора“, обяснява Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

„Златният час“ или т.нар. „терапевтичен прозорец“ е времето за овладяване на пациента. „Максимално бързо да се изисква спешна медицинска помощ със съобщението съмнение за инсулт“, казва още Дорина Добрева.

У нас живот след инсулт живеят около един милион души. Фармацевтката Донка Добрева го получава на работното си място през 2016 г. Жената е с нарушение на речта, известно като афазия. Емоциите изразява чрез арт терапия. Рисува картини с лявата ръка и се радва на поредна изложба, но плътно до нея са близките ѝ.

На живот след инсулт, при това пълноценен се радва Георги Владов. Бил е едва 36-годишен, когато болестта го покосява.

„Най-трудно ми беше най-вече в началото, защото нищо не знаех, бях неориентиран и тогава опора ми бяха близките и приятелите. А сега в лицето на Асоциацията виждам друг тип опора“, Георги Владов, координатор на Асоциацията за инсулт и афазия.

Пациентите с инсулт и техните близки могат да потърсят подкрепа от Асоциацията за инсулт и афазия. Кампанията им „Живот след инсулт“ организира безплатни вторични медицински  прегледи в различни градове на страната.