"Водещо за мен е желанието. Винаги съм казвала, че горя в работата си. Ако не влагаш страст в това, което правиш, не съм сигурна доколко можеш да успееш в него. Не бих пропуснала и доброто отношение, колегиалността. Да бъдеш екипен играч, значи да мислиш за общия успех на компанията, което е предпоставка, че ще работиш за нейното развитие", споделя Живка Попатанасова, следващият гост на Бисер Кунчев в рубриката "Формулата за успешна кариера".
Разкажете ни за първите стъпки във Вашата кариера. Кога, къде и как се случиха те?
Първите стъпки в кариерата винаги се помнят. Бях студентка, когато в края на първи курс попаднах в една от големите телевизии в България. Това не е началото на кариерата ми, но е моментът, в който развих любов, страст и желание към медиите. Знаех, че ще поема по този път, без значение какво ще ми струва това като време, усилия и работа. Няколко години по-късно станах част от Bloomberg TV Bulgaria. Бях само на 25, когато започнах да водя сутрешния бизнес блок на телевизията. Не съм и предполагала, че ще развия такъв интерес към бизнес темите и към сектора, което предопредели професионалния ми път.
От близо половин година пък съм част от голямото семейство на bTV Media Group и следвам тенденциите в бизнеса като редактор в сайта businessnovinite.bg и водещ на Бизнес Видео Подкаст, които са сред новите дигитални проекти на медийната група. Също така съм се посветила на рубриката "Жените на България", в която разказваме историите на вдъхновяващи, успешни и удивителни дами. Щастлива съм, че имам възможност да показвам какво са постигнали толкова много жени у нас. Прекрасно е, че ги има!
Как си представяхте тогава Вашата кариера 10 години по-късно?
Винаги ми е било трудно да говоря за представите ми за мен самата. От една страна, задаваме цели, когато визуализираме бъдещето, развиваме очаквания и се стремим да ги реализираме. От друга обаче, може да се разочароваме, ако плановете ни не се случат, както сме искали. Винаги съм била реалист. Да работиш в медиите означава да им се отдадеш, понякога дори да забравиш за себе си, да пропускаш моменти, но пък в края на деня да бъдеш удовлетворен и щастлив, защото си допринесъл за промяната на нещо или някого. Нашата работа може да помага и да променя съдби. Бизнес журналистиката не е изключение, защото икономическото ни развитие и благосъстоянието на обществото са в основата на по-добрия живот. Също така се радвам, че мога да проследя отблизо прогреса, иновациите и всички възможности, които предоставят съвременните компании.
Успяхте ли да сбъднете мечтите си? Достигнахте или ги надминахте?
Успях да сбъдна мечтите си. Като дете обичах да играя на две неща - да преглеждам куклите си, да ги лекувам, и да водя новините, точно когато родителите ми започваха да гледат централната емисия. Имах си тефтери и си водех записки, правех си вестници вкъщи, четях и тези на баща ми, взимах списанията на майка, купувах си - имах отношение. Започнах да следя публицистиката още като ученичка и винаги ме вълнуваха човешките теми. Да си журналист също така означава да си близо до хората. С медицината не успях - така и не я записах, но не съжалявам. Да бъда в медиите значи да плувам в свои води.
Какво е мнението Ви за стажовете? Колко важни са те за един млад човек?
Стажовете са изключително полезни. Това е период, в който всеки млад човек може да си направи равносметка - дали учи точно това, което е подходящо за него, дали има желание да работи по специалността си, или ще се насочи към нещо друго. Докато си на стаж, можеш да се ориентираш в дадена среда, да придобиеш нови умения, да усвоиш нови знания, да срещнеш нови хора, от което пък да създадеш нови приятелства. Моето мнение е, че трябва да учим, колкото можем - това ни отваря врати, през които ни се разкриват нови, непознати и интересни хоризонти.
Преди година и половина Dir.bg стартира своя платформа за студентски стажове, която нарече "Идеалният кандидат". Според Вас какви качества трябва да притежава идеалния кандидат в студентските години, за да впечатли компаниите и да го поканят на стаж?
Водещо за мен е желанието. Винаги съм казвала, че горя в работата си. Ако не влагаш страст в това, което правиш, не съм сигурна доколко можеш да успееш в него. Всеки работодател вижда първо това - дали даденият кандидат ще се впусне смело в предизвикателствата. Ученето е през целия живот, не приключва с гимназията или с университета. Докато работим, ние се учим. Да сме отворени към нови знания също е много важно качество. Не бих пропуснала и доброто отношение, колегиалността. Да бъдеш екипен играч, значи да мислиш за общия успех на компанията, което е предпоставка, че ще работиш за нейното развитие.
Ако трябва да дефинирате Вашата кариера до момента с 3 думи, кои ще са те?
Вдъхновение, страст, емоция.
Случващото се и реализацията Ви към момента са огромен повод за лична и на близките Ви гордост. Какви съвети получавате именно от тях?
Щастлива съм, че имам родители, които ме подкрепят винаги и във всичко. Не знам откъде намират сили за мен и интересите ми, за упорството, което проявявам от дете във всичко, което правя. Не им е лесно, защото съм последователна и не се отказвам. Все по-често ми казват да бъда спокойна, защото всеки проблем има решение.
А какви са Вашите съвети към младите хора в страната? Ако зависеше от Вас, как бихте ги мотивирали да проведат стаж и да се развиват кариерно?
Избягвам да давам съвети, защото отстрани винаги изглежда по-лесно. Само мога да си представя какво е в съзнанието на всеки, който стъпва тепърва на кариерния си път. Там се случва хаос от страхове, съмнения и очаквания. Неизвестното плаши, но пък има едно нещо, в което искрено вярвам - да излезеш от зоната си на комфорт и да се предизвикаш, е най-хубавото, което можеш да направиш за себе си. Така че, това е моят съвет - стане ли ви комфортно някъде, замислете се, защото може би е време за промяна.
Какво още сподели тя – може да прочетете цялото интервю на сайта dir.bg