Прокуратурата за първи път съобщи, че е повдигнала обвинения срещу служители на МВР за полицейско насилие по време на протестите. От обвинението разпространиха съобщение до медиите и отказаха да дадат подробности пред bTV.

Снимка: btvnovinite.bg

Жоро е един от битите зад колоните на 10 юли миналата година. Ясно си спомня ударите в корема и главата. Година по-късно, виждайки записите от камерата, се надява най-накрая да има възмездие. 

„Честно да Ви кажа настръхнах първия момент, като го видях. Тепърва ще гониме нещата в съда.  Ще се почувствам облекчен, когато си понесат последствията. Засега това е нищо, това е само началото“, казва Жоро.  

Снимка: btvnovinite.bg

За справедливост настоява и актьорът Станислав Кертиков. По време на големия протест – на 2 срещу 3 септември той и негови приятели също са били  задържани, докато седели на пейка.

„В един момент просто 20-тина жандармеристи се натъкнаха на нас и без да оказваме никаква съпротива, използвайки палки и доста сериозна физическа сила, ни арестуваха.  Важното в случая е, че  преките отговорници безчинстват  – те са депутати  в парламента – Младен Маринов и Христо Терзийски. Тези хора са крили умишлено кадри в чекмеджето си“, смята Станислав.

Снимка: btvnovinite.bg

Той и неговите приятели вече съдят държавата.  

Николай Хаджигенов, който оглавява временната парламентарна комисия за полицейското насилие, е и адвокат на петима от 11-те бити в нощта на 10 юли.
10 от тях са с повдигнати обвинения. Казва, че от месеци търси  записите от камерите.

„Четвъртък, 5 ч. следобед, Бойко Рашков изпрати специален куриер , когото аз отидох и посрещнах пред Народното събрание. Дадоха ми ги на ръка, той самият не ги беше гледал“, разказва как е получил записите Хаджигенов.

Снимка: btvnovinite.bg

Споделя, че прокуратурата и СДВР са знаели за записите и „са си ги прилагали по делата“.

„Тия дела сигурно са секретни, щом никой не е разбрал за тия дискове. И аз знаех за тях, както и НСО“, казва Хаджигенов.    

Софийска районна прокуратура в съобщението си тази неделя не уточнява кога са повдигнати обвиненията срещу четиримата служителите на МВР. Образувани са 65 досъдебни производства във връзка с хулигански действия по време на миналогодишните протести.  

Говорителят на главния прокурор Сийка Милева отказа коментар по телефона за bTV.