Жалбите срещу строителството на подобекти по проекта „Южен поток” вече са 12. Всички те вече са във Върховния административен съд, съобщи Министерството на регионалното развитие.

В началото на месеца стана ясно, че в последния момент от управлението на кабинета „Орешарски” бившият регионален министър Десислава Терзиева е издала разрешение за строеж на обекти, част от газопровода „Южен поток”. В края на миналата седмица новото ръководство на ведомството обяви, че решението не може да бъде оттеглено и единствено съдът може да го спре.

Жалбите са подадени от Радан Кънев, Сдружение „Гражданска лига за България", Антраник Ташчиян, ПП „Национален фронт за спасение на България" и ПП „ВМРО-БНД", Институт за зелена политика, Политическа партия „Зелените", „Б енд Б Консулт" ЕООД, Национална асоциация „Българско черноморие", Живка Василева и Емилия Балчева. Според съда, доста от жалбите оспорват както разрешението за строеж, така и предварителното му изпълнение.

От министерството също не одобряват предварителното изпълнение на разрешението за строеж.Аргументите на ведомството за това са, че разрешителното за строеж на „Южен поток" от края на юли 2014 г. е административен акт, а не тръжна процедура, поради което може да бъде издадено.

Допуснатото предварителното изпълнение обаче би довело до усложнения, защото наказателната процедура на Европейската комисия срещу България не е приключила. Така на практика е възможно предварителното изпълнение, вместо да защити държавния интерес, да доведе до вреди за държавата, отбелязват от Регионалното министерство.

На 3 юни тази година с официално писмо Европейската комисия е уведомила България за образувана процедура за неизпълнените й задължения по проекта, пише в прессъобщението. Комисията счита, че заради потенциалното нарушение на европейското законодателство и възможните последици, българското правителството трябва да спре възлагането на всички тръжни процедури и да се въздържа от сключването на договори.

Бившият министър-председател Пламен Орешарски с писмо от 31 юли до членовете на Министерския съвет припомня публично заявената си в началото на юни позиция за спиране на дейностите по изпълнение на проекта до окончателно приключване на
наказателната процедура, напомнят от МРР. Предишният министър на регионалното развитие Десислава Терзиева издава оспорваното разрешение за строеж на 31 юли.