За втори пореден ден земята в съседна Румъния се люлее. Днешното земетресение е по-силно от вчерашното.

Епицентърът му е на около 260 километра от София – беше усетено в Северозападна България, включително в столицата. Сеизмолозите го определиха като „земетресение от 4-5 степен“.

По-чести и по-слаби земетресения - това помага ли натрупаното напрежение да се освободи? Трябвали да очакваме по-интензивни трусове? На тези въпроси отговаря доц. Пламена Райкова.

„Към момента не може да се каже, че се очаква земетресение с по-силна интензивност на територията на страната. Пряка връзка с огнището в Румъния от вчера не може да има“, обясни тя.

Доц. Пламена Райкова допълни, че става дума за две различни сеизмични зони – земетресенията от вчера и днес нямат нищо общо с тези от Вранча. „Земетресенията от последните дни са значително по-плитки и имат по-силно въздействие на повърхността“, каза още тя.

От 15:30 часа днес до 19:00 часа са регистрирани пет вторични труса. Най-силният от тях е бил с магнитуд 4,3.

През миналата година в България е наблюдавана слаба сеизмична активност. Регистрирани са около 40 труса със слаба с магнитуд под 3,2. Най-силното земетресение през 2022 г. е било със сила 4,5 по Рихтер. „Това беше земетресението от април 2022 г. в района на гр. Провадия“, допълни доц. Райкова.

По нейна оценка земетресението от днес в Румъния не е нещо необичайно. Заради трусовете в Турция обаче хората са особено чувствителни и се притесняват.

Към момента няма данни за нанесени материални щети, както и за пострадали хора, съобщават от МВР.