Земеделското министерство рестартира проекта за противошапна ограда, научи bTV. Строежът беше спрян заради липса на пари, но отново става актуален след заразата от шарка по овцете по границата с Турция.

Жителите на странджанското село Стоилово, което остана без кози и овце заради появила се шарка, бойкотираха държавното обезщетение. „75 лева на коза, 120 лева на овца... Не съм доволен”, коментира потърпевш.

„Ти знаеш ли какъв пръч имах? Колкото тебе висок! И какво ще ми даде 70 лева?! Да ги взема, който ги уби!" ,споделя Мара Костова. „Не мисля, че ЕС е наясно наистина какво се случва в момента в Странджа, защото ние не убиваме 100 животни, в момента се убива поминъка!", обясни пък Илиян Янчев.

На протест в Малко Търново, стопани от съседни села скочиха срещу избиването на животни. Поискаха ваксинация или реална замяна. „Единствено в района на Странджа е запазено старото гранично ограждение. Новата защитна ограда обаче, която трябваше да спира заразните животни от Турция, е проектирана на километри навътре в гората".

Проектът, платен с 570 000 лева от държавата, отлежава вече две години в кабинета на кмета на Малко Търново. Сега земеделското министерство отново ще търси 28 милиона лева, за да го приложи на практика.

„Остава да се намери инвестиране и да се изгради оградата”, коментира д-р Пенчо Каменов.