Втори национален протест на специалистите по здравни грижи. В градовете в цялата страна излязоха сестри, акушери, лаборанти и рехабилитатори. Те отново поискаха достойно заплащане на труда си.
В столицата протестиращите затвориха движението два пъти – първо целия площад „Св. Неделя”, след това и кръстовището на булевардите „Мария Луиза” и „Тодор Александров”.
В Пловдив медиците бяха категорични, че времето за чакане на промени е свършило. Недоволство изразиха специалисти от всички болници в града.
А в Бургас, в знак на протест, медицинските сестри свалиха белите си престилки като предупреждение, че ако няма промяна в системата, всички ще я напуснат.
И в Стара Загора протестираха сестри, акушерки и лаборанти.
Лошите условия на труд и ниското заплащане, само любовта към децата задържат Галина Вълчева да работи в системата. Всяка сутрин от 23 години преглежда по около 160 деца.
Познава лично всяко дете и отделя специална грижа на всички. В момента заплатата й е по-малко от 700 лева.
Била е част от първия национален протест. 20 дни по-късно отново е пред здравното министерство, заедно със стотици специалисти по здравни грижи, със същите искания – по-високи заплати и по-достойно оценен труд.
Недоволните в Сливен заявиха,че до дни започват щафетна ефективна стачка и ще спират работа по час на ден.
"Голям стрес, голяма динамика и страшна отговорност. Отзоваваме се на всякакви повиквания, които носят рискове, заплахи", каза Петя Иванова от Спешна помощ-Сливен.
Във Варна недоволство изрази и медицинският персонал в училища и детски градини.
Тази сутрин по bTV здравният министър обяви, че до 3 седмици ще има ясна методика за формиране на възнагражденията.
Протестиращите настояват промените да важат не само за държавните и общински болници, а и за частните.
И на втория протест исканията бяха същите: по-високи заплати и допълнително възнаграждение за нощния труд и за работа в спешно и интензивно отделение.
До 3 седмици трябва да стане ясно какъв ще бъде механизмът.