Няма да има актуализация на бюджета на Здравната каса, обяви премиерът Пламен Орешарски в сряда, а лекарите отново предупредиха, че парите свършат през септември.
Още преди 10 дни Надзорният съвет на Здравната каса помоли за актуализация на бюджета с 330 млн. лв., които трябваше да гарантират съществуването на здравеопазване до края на годината. Молбата им така и не стигна до депутатите. И докато системата се тресе то скандали и напрежение здравният министър Таня Андреева излезе в отпуск.
Спешните пациенти в Националната кардиология са повече от половината. Един от тях - Димитър Шатев се възстановява след животоспасяваща операция. В понеделник лявата му ръка изтръпва. Лекарите в Благоевград го изпращат спешно в болницата. „Нямаше да имам ръка. И без да ми го кажат, беше много ясно. Нямах пулс в ръката и изстиваше прогресивно”, разказа пациентът.
Лекуващият му лекар и директор на болницата професор Марио Станкев сравнява риска от загуба на крайник с риска за здравеопазването в момента.
Директорът на болницата настоява университетските болници да имат специален статут, защото спасяват най-тежките и специфични случаи. „Парите и да свършат, нашият морал няма да свърши. Така че, който и пациент да дойде, по какъвто и повод да е, ние ще го приемем. Каквото и да ни струва това, ние нямаме право, а и те го заслужават - те са здравноосигурени и това, че един бюджет не е актуализиран, или че нещо друго се случва в държавата, е много по-незначимо от човешкия живот и крайника на този пациент”, коментира проф. Марио Станкев.
Премиерът препоръча на Касата да затегне финансовия контрол върху разходите, така че да финишира с минимален дефицит. Хората като Димитър Шатев обаче вярват в помощта на болниците и ако парите свършат, те ще започнат да трупат дългове. Въпросът е колко дълго доставчиците на консумативи и лекарства ще издържат. Експертите предвиждат, че парите ще стигнат до септември.
Ситуацията е усложнена и заради дълговете на болниците. Общинските лечебни заведения дължат няколко пъти по-малко, но и там напрежението е голямо.
Общинските болници, като петричката „Рокфелер”, имат по-ограничена дейност и работят с по-малко пари. Ако работата им бъде затруднена, обаче, най-бедните или трудноподвижни пациенти е възможно да се откажат да пътуват до по-голямо лечебно заведение.
Годишният бюджет на „Рокфелер" е 3,5 млн. лв. Още половин милион получава от платени здравни услуги. Тази сума обаче не е достатъчна и държи болницата на прага на фалита. „В нашата болница недостига всичко. Нашата държава е като Фата Моргана относно болничните заведения в тази държавица, която не знам защо повечето умни хора наричат Абсурдистан”, коментира хирургът д-р Орлин Кючуков.
Тук няма пари не само за превързочни материали и нова апаратура. „Как ще имаме лекарства, как ще имаме, като заради ужасните бюджети, така наречени лимитирани бюджети, не можем да закупим достатъчно антибиотици, с които да лекуваме”, възмутен е хирургът.
Болницата рядко плаща навреме лекарства и горива. „Проблемни са спешните пациенти, които са много на брой и генерираме много загуби”, обясни управителят на МБАЛ „Рокфелер" д-р Борис Киров.
„Нашата болница е второ ниво, нашето отделение специално и ние нямаме пари да обслужваме болни по всички пътеки в отделението”, обясни ортопедът травматолог д-р Христо Френгов.
Проблем е и ползването на болницата като хотел от цели ромски фамилии, които особено през студените месеци предпочитат да се настаняват трайно за лечение в нея.