Българските антарктици се завърнаха от юбилейната си 20-та експедиция до Антарктида. Учените определиха изследванията си на ледения континент, като изключително успешни за българската наука.

Част от групата, водена от проф. Христо Пимпирев, претърпя драматичен инцидент по време на мисията - лодката им се обърна в ледените води на океана, на тръгване от остров Ливингстън. Заедно с тях са и ценните проби, взети по време на експедицията.

"Спасихме ги при инфарктното тръгване от острова, когато имаше много вълни, големи. Аз от 20 години вече съм а Антарктида, такова бурно море не е имало. Но се справихме. Даже се гмуркахме за да спасим пробите, които бяха най-важни - не толкова личния багаж", разказа проф. Христо Пимпирев.

По време на престоя са направени важни научни открития. Осъществен е първият безпилотен полет с геофизична апаратура. Започнат е и нов, чисто български проект, за изследване на големите бозайници. За първи път са взети ДНК проби от кожата на тюлени.

"Проектът цели да се види как климатичните промени, не глобалното затопляне, а климатичните промени, как влияят на големите бозайници. Ние също сме бозайници, така че като се изследва може да се види и нан нас как влияят климатичните промени", каза проф. Христо Пимпирев.

Построен е и българският параклис "Свети Иван Рилски", а при следващото отиване до континента, учените се надяват да го превърнат в православна църква.