Прогресивният ръст на затлъстяването, станал един от най-активно дебатираните проблеми по отношение на съвременния начин на живот, расте и при бременните жени. Тази тревожна тенденция очертаха експерти на дискусия в рамките на кампания за храненето при бебетата, под патронажа на комисията по здравеопазване в НС, с подкрепата на МЗ и 15 болници от цялата страна.
На форума бяха представени данни от специално направено проучване за хранителните навици на българите. Те показват притеснителни факти за нездравословния начин на живот на населението, както и за липсата на ежедневна активност.
Експертите се обединиха около твърдението, че калорийната интоксикация се превръща в епидемията на нашия век и за разлика от заразните заболявания, с които се борят фармацията и медицината, проблемът с приемането на свръхкалории всеки трябва да сам да пребори.
"И според СЗО затлъстяването е епидемията на съвремието ни", каза д-р Румен Велев, директор на Втора САГБАЛ "Шейново". "Лошите навици на възрастните рефлектират в лошо възпитание на следващото поколение. Това важи с особена сила за бременните и майките на малки деца. Значително по-голям процент от жените, наддали по време на бременността си с 16 и повече килограма, остават с наднормено тегло и след това. Те раждат по-трудно, с висок риск от усложнения както за майката, така и за плода, обясни медикът.
Според лекарите, през първите месеци от бременността, на майката са необходими едва 300 калории повече от обикновено, а бебета, родени от затлъстели майки, са изложени на по-голям риск от затлъстяване, диабет и други хронични заболявания. Прекомерното спазване на диети и прием на ограничен кръг от храни също крие риск - от раждане на недоносено бебе.
Близо 11 на сто от новородените са недоносени. Консумацията на храни, бедни на желязо и калций от майката, водят до нисък хемоглобин у бебето, което е риск от развитие на анемия. Над 11 на сто от децата до 6-месечна възраст изостават в растежа, което е белег за неадекватен хранителен режим.
Проучването за навиците на българите показва, че повече от половината от анкетираните българи не спортуват изобщо, а други 8% практикуват някакъв спорт едва 2 до 3 пъти в месеца. Над 25% от сънародниците ни консумират тестени изделия за закуска, а колбасите, които според специалистите е добре да се избягват или намалят до минимум, са традиционна храна за повече от 18% от хората.