Китай ще финансира глобален център за партньорство в София, в който ще се изучават европейските процедури за обществени поръчки и нормативната база.

Той ще координира предприемачите от Изтока как да правят бизнес по правилата на Европейския съюз. Това анонсираха премиерите на Китай и България на срещата 16+1 в София днес.

Слаба Европа е лоша новина за Китай, Китай иска да търгува със силен Европейски съюз. Това стана ясно от посланията на премиера на Китай и домакина – българският министър- председател Бойко Борисов. България е първата спирка в европейската обиколка на Ли Къцян, след София той отива директно в Берлин, за да убеди в тезата си и канцлера Ангела Меркел.

Премиерът на Китай избра форума в София, за да отправи своя призив.

„Когато сме заедно и гласът ни се чува, е много важно да призовем за свободна търговия, да работим заедно, за да предотвратим забавянето на глобалното икономическо възстановяване. Светът се нуждае от приобщаващо развитие – развитието, което изключва другите страни няма бъдеще”, заяви Ли Къцян.

Източноевропейските държави могат да се приобщят в общи транспортни проекти, за да бъде стимулирана изостаналата им икономика е тезата на премиера Борисов.

„В България сме се старали винаги да не проявяваме егоизъм и целите Балкани да бъдем еднакво проспериращи, за да сме достатъчно силни, и да увеличим доходите на хората, да станем конкурентоспособни на останалите европейски държави", каза премиерът Бойко Борисов.

Снимка: БГНЕС

Китайският и българският премиер обявиха, че форматът 16+1 е отворен и няма за цел да разделя европейския съюз.

"Няма конфликт между стратегическите интереси на Китай и Европа. Ние разглеждаме Европейския съюз като партньор в един многостранен свят. Това е като стол с липсващи крака, не може да очакваш стабилност. Искаме да виждаме Европа като обединена и процъфтяваща", заяви Ли Къцян.

Китай отваря пазарите си за селскостопанска продукция от Източна Европа и има готовност да изкупува български тютюн.

Снимка: БГНЕС

"Знаете всяка година колко проблеми имаме в изкупуването и дотирането на тютюн. И затова ако трябва, те дори да дадат свои сортове, да направим така, че да има пазар на тяхната продукция. На българските производители, листа тютюн говоря, да намерим пазар", обясни Бойко Борисов.

Китайският премиер обяви, че ще изкупи 10 милиона тона ориенталски тютюн.

Какво друго подписаха Китай и Източна Европа – основно документи за сътрудничество в земеделието, безопасността на храните и документи за транспортни проекти, които да улесняват търговските връзки.