„Вътрешни облицовки“, „Покриви“ и  „Строително дърводелство“ - това са част от новите специалности, които Министерството на образованието и науката (МОН) предлага да станат защитени от следващата учебна година.

В Професионална гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“ учат над 1000 ученици. Един от тях сподели пред bTV, че най-интересното нещо са двигателите и смята с това да се занимава.

Една от защитените специалности е „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“. В следващия месец учениците ще изучават устройството и начина на работа на асансьора. Предстои да се монтира и ескалатор. Обучението е и в класна стая, и в сервиз на компания.

„Получават стипендии и имат подписани трудови договори във фирмата, в която провеждат своето дуално обучение. Догодина в XII клас ще бъдат три дни във фирмата и два дни в училище“, обясни Таньо Стойчев, директор на ПГТЕ „Хенри Форд“.

Недостигът на кадри в някои сектори достига 30%, изчисляват от бизнеса. Повечето от новите предложения за защитени специалности са в сектор „Строителство“.

„От една страна, намаляват хората, които работят в тази сфера. От друга - нуждата от тях се увеличава постоянно. Започват все по-нови и по-нови проекти, строежи и все по-трудно се намират работници. Тук ще спомена и демографския проблем в страната“, обясни Антоанета Кацарова, директор на център за професионално обучение към БСК.

За да стане една специалност „защитена“, трябва да бъде предложена от бизнеса и ресорните министерства, както и да не се изучава в повече от четири училища у нас.

„За всички ученици, които са приети за обучение в тези специалности, се предоставя финансова подкрепа - и за училищата, и за учениците. Другият важен елемент е, че може да съществуват класове с най-малко девет ученика, което е едно почти индивидуализирано обучение“, обясни Ваня Тивидошева, директор на "Професионално образование и обучение" в МОН.

Специалностите „Дърводобив“, „Механизация на горското стопанство“ и „Логистика на товари и услуги“ вероятно ще попаднат в друг списък - този на специалности с очакван недостиг от специалисти на пазара. Гласуването им предстои.