Четирима души са задържани във връзка с разпространеното с антракс месо в търговски обекти в област Варна. Това обяви старши комисар Даниел Пашов, директор на МВР-Варна.

Четиримата са задържани днес след 18:00 часа с полицейска мярка 24 часа. В момента се работи по случая и разследващи полицаи документират цялата престъпна дейност. Случаят е докладван на Окръжна прокуратура Варна.

Властите не дават информация за какво престъпление е образувано производството.

Междувременно на извънредната среща бе установено, че евентуално заразеното месо е разпространено в общо 32 обекта. Обектите, в които е открито заразено месо, са за бърза закуска, където се предлага скара и магазини за хранителни стоки. Утре ще бъдат обявени поименно всички обекти, в които има попаднало месо със съмнения за зараза. Все още не е ясно кои точно са те, но утре ще бъдат запечатани. Стана ясно, че вече не става въпрос само за телешко, а и за свинско месо.

Има данни, че месо от транжорната, е стигнало до търговски обекти в Добрич и Бяла. Към момента иззетото месо със съмнения за зараза е около 150 килограма.

По-рано днес стана ясно, че заразени с антракс колбаси все пак са стигнали търговската мрежа. Властите проучват точно в какви продукти е вложено заразеното телешко и в кои магазини са продавани храните. Който ги е консумирал, трябва да си направи спешни изследвания.

Продуктите са разпространени във Варна, но и в Бяла и Добрич. Предстои хората да бъдат информирани и за това как да унищожат или къде да предадат въпросните колбаси, за да не се разпространи заразата.

Всички проби от колбасите, иззети от транжорната в Аспарухово, са положителни. Пред властите собственикът отричаше да е взимал от заразеното телешко. Първоначалната проверка на Агенцията за храните също не установи това месо да е влязло или излязло от цеха.

Зам.-областният управител Цветомир Петров уточни, че месото от заразената крава не е било разпространено, а занесено в транжорната в квартал „Аспарухово”. Там при обработката са останали бактерии по всички плотове в самото помещение. В обекта има и други видове месо, които са били обработени и готови за разпространение. Те са имали контакт със спорите на антракса.

Служители на Агенция за безопасност на храните заедно с Областната дирекция на МВР уточняват обектите, в които месните продукти за били разпространени. По непотвърдена информация и в курорта „Златни пясъци”, но не е ясно в какъв обект има част от подобно месо.

Инкубационният период за разболяване с антракс при хората е 4-5 дни. Досега всички проби на 28-те души, имали контакт с месото, са отрицателни.