Ефективността на ваксините срещу новия южноафрикански вариант на COVID-19 намалява значително и не е изключено наесен да се наложи реимунизация с трета доза. Това заяви директорът на Института по микробиология към Българската академия на науките.

През последното денонощие у нас има ръст на новозаразените с коронавирус, а напрежението по опашките за имунизация пред болниците продължава. Обещаният електронен регистър за ваксинация ще започне работа до края на седмицата.

За пръв път от началото на годината за последното денонощие има 2588 новозаразени. При направени над 16 000 теста това означава, че положителни вече са близо 16% от пробите. Числото се увеличава тревожно.

Излекуваните за последното денонощие са близо 1085, починали - 117.

Ето как изглежда 14-дневната заболеваемост на 100 000 души в страната ни, базирайки се на данните от Единния информационен портал:

Само една жълта област, три оранжеви, седем са между 120 и 200 заболели на 100 000.

Останалите - над 200. Дали ще се наложи връщане на част от мерките - това ще стане ясно в четвъртък, казаха от МЗ за bTV.

Учен от Българската академия на науките не изключва наесен да ни се наложи реимунизация с трета доза. 

Убеден в ефективността на ваксините, проф. Масларов наскоро получава своята втора доза на „Модерна“ и казва, че е освободен психически.

„От гледна точка на това, че контактувам с много хора постоянно и мисълта, че всеки един може да е преносител или заразен, не би била приятна. Считам, че ние трябва да се ваксинираме и с нов бустер, ако има възможност за това и е разработен такъв“, заяви проф. д-р Димитър Масларов, началник Клиника по нервни болести в Първа УМБАЛ-София“.

Според професор Пенка Петрова от Академията на науките в България в момента широко разпространен е британският вариант на коронавируса. До нас все още не е достигнал южноафриканският, а срещу него защитата от ваксините е много по-ниска.

„И "Пфайзер", и "Модерна" признаха, че с 2/3 намалява ефективността. Затова започват да се разработват нови поколения ваксини. От "Пфайзер" считат, че ще има трета доза 8 месеца след поставянето на втората, за да се реагира и на новите варианти", обясни Пенка Петрова.

Ще са необходими седмици за евентуална следваща стъпка към актуализиране на познатите досега препарати, твърди доц. Николаева-Гломб от Националния център по заразни и паразитни болести.

„Това, че с малко по-нисък афинитет са антителата, които се образуват в резултат на разрешените до момента ваксини срещу някои от циркулиращите варианти, това не означава, че са неефективни. На тях им трябва технологично време 6-8 седмици, за да актуализират ваксините към новите варианти и ако се окаже, че ефикасността им рязко спада, те ще са готови за реакция“, каза доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ лабораторията по ентеровируси в НЦЗПБ.

Миналата седмица компаниите "Пфайзер" и "Бионтех" съобщиха, че са започнали оценка на безопасността и ефективността на трета доза от ваксината си срещу COVID-19. Хора, участвали в първата група на изпитванията в Съединените щати ще получат трета доза между 6 и 12 месеца, след като са им поставени първите две. Целта е да се проучи имунният отговор към новите варианти на вируса.

За изминалото денонощие са поставени 11 094 дози от ваксините срещу коронавирус. Общият им брой достига над 220 000.