МВР засилва мерките в навечерието на 8 декември, Коледа и Нова година, особено след случаите на насилие в търговските центрове. Полицейското присъствие ще бъде по-осезаемо около моловете и базарите, стана ясно на Националното съвещание на прокуратурата и МВР.

Прокуратурата и вътрешното министерство няма да позволят „безвремие и безвластие, хаос и анархия, въпреки тежката политическа криза, която ескалира и видимо се задълбочава, каза изпълняващият функциите главен прокурор.

„Категорични сме, че няма да допуснем политическата криза да се пренесе в съдебната власт и да прерасне в институционална. Недопустимо е да ставаме свидетели на насилие, каквито случаи имаше през последните седмици в големите търговски центрове. С право, за мнозина това ни връща в 90-те години, в които имаше видимо отстъпление на държавата пред престъпността . Уверяваме българското общество, че ще мобилизираме усилията си и няма да допуснем „каквито и да е банди, агитки, улични и пътни хулигани и домашни насилници да тормозят и тероризират българските граждани“, каза Борислав Сарафов.

„Предвидили сме едно изключително голямо обезпечаване на обществения ред в тези търговски обекти и местата, коледни базари, там където има съсредоточаване на изключително много хора и парични средства“, посочи вътрешният министър Атанас Илков.

Посетители в големите магазини казаха, че след хулиганските нападения влизат без притеснение, но все пак с едно на ум.

„Докато бях на горния етаж се замислих по едно време дали не може да стане нещо такова, но се чувствам сравнително спокойно“, сподели един от посетителите.

 

13 са регистрираните случаи на хулиганства в молове в София от началото на годината, стана ясно на заседанието в Столичната община.

От СДВР взимат мерки срещу агресията и не само в търговските центрове, но припомниха, че в моловете охраняват частни фирми. Те пък отговориха, че работят според определения от възложителите бюджет.

 

„С ниската оферта или цена за охрана на мола, се прехвърля отговорността на охранителната фирма“, каза Боян Боянов, председател на УС на Националната асоциация на лицата и сдруженията, извършващи частна охранителна дейност.

Представители на частните охранителни фирми също призоваха полицията да изготви предписания към ръководствата на моловете, с които да ги задължи да се назначават брой охранители според определени параметри, като например квадратура на търговския център.

 

„Охраната е оптимизирана, всичко е съобразено с бизнеса, който се случва в тези търговски центрове“, посочи Мая Маринова, член на ръководството на търговските центрове в София и Пловдив.

По същото време в Столичната община заседава Комисията по обществен ред и сигурност заедно с представители на търговските центрове, за да решат как да повишат безопасността. Търговците поискаха полиция не само по празниците. 

 

„Ние хващаме нарушителите, но има едно голямо чувство за безнаказаност, защото, след като се предадат на полицията, ние губим връзката какво се случва след това“, посочи Манол Гойгаджиев, председател на Българската асоциация на ритейл центровете в България.

От общината призоваха за комплексни мерки. 

 

„Освен ангажимент на МВР, аз смятам, че съществена роля в по-крути мерки имат мениджърите, тоест собственици на въпросните търговски центрове“, каза председателят на комисията по обществен ред и сигурност в СОС Ваня Тагарева. 

 

Обсъдена бе и възможността за превенция на агресията чрез рекламна кампания, както и  родителите да заплащат щетите от малолетните извършители на хулиганства.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK