В цялата страна започнаха проверки дали има повишени концентрации на радиоактивния газ Радон в домовете. Специалисти по радиационна защита ще поставят специални уреди в общо 400 жилища в София, Пловдив и Варна. В продължение на три месеца те ще проверят дали този инертен газ, който се среща в почвата, успява да проникне и в жилищата ни.

Уредът, наречен радонометър, се поставя в хола на жилището. Няма значение дали домът ви е от тухла, панел или едроплощен кофраж. Важно е апартаментът, в който се правят измерванията, да е на първия етаж.

След като три месеца е бил в дома ви, уредът трябва да бъде предаден на Националния център по радиационна защита. Те са специалистите, които могат да кажат дали в дома ни има радиация, или не. Самият Радон се получава при разпадането на уран и радий, които са в естествено състояние в почвата. Референтните стойности за Радон са двеста бекерела на кубичен метър въздух.

От почвата Радонът тръгва нагоре и затова нивото на радиация се мери на първия етаж на сградата. Колкото по-високо от земята е жилището, толкова по-малка ще е концентрацията на Радон в него.